Ana Sayfa Dünya Irak ordusu rava ve el kaime doğru ilerliyor

Irak ordusu rava ve el kaime doğru ilerliyor

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in kökünün tamamen kazınması için düğmeye basıldı. Hazırlıklarını tamamlayan Ordu birlikleri, Suriye sınırındaki Rava ve El Kaim'e doğru bu Sabah saldırdı.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba 10:25
Irak ordusu rava ve el kaime doğru ilerliyor
Irak ordusu son darbeyi vuruyor! Saldırı başladı... Musul, Telafer ve Havice'yi birkaç ay içinde terör örgütü IŞİD'den geri alan ordu birlikleri, Suriye sınırındaki Rava ve El Kaim'e doğru saldırıya geçti.  

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in kökünün tamamen kazınması için düğmeye basıldı. Hazırlıklarını tamamlayan Ordu birlikleri, Suriye sınırındaki Rava ve El Kaim'e doğru bu Sabah saldırdı.

   

Savaş uçaklarının bombardımana başladığını belirten Irak ordusu, resmi açıklamasında "Güvenlik güçlerimiz şimdi sizi özgürleştirmek için geliyor" dedi. Hem Rava hem de El Kaim Fırat Nehri havzası üzerinde yer alıyor.

Irak ordusu aslında haftalardır operasyon için hazırlık yapıyordu ancak Mesut Barzani yönetiminin bağımsızlık referandumuna gitmesi, ülkenin alt üst olmasına yol açtı. Bağdat, yüzlerce asker ve milisi Kerkük ve diğer tartışmalı kentleri Barzani'den geri almak için kuzeye kaydırdı. Dolayısıyla IŞİD operasyonu geç başlamış oldu.

Kanlı örgüt, elindeki en büyük kent Musul'u yaklaşık dokuz ay direndikten sonra 9 Temmuz'da kaybetmişti. Musul'un hemen ardından Türkmen ilçesi Telafer ve peşinden de Kerkük'ün batısı Havice teröristlerden temizlenmişti.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden katil sürüsü, Irak ve Suriye'de işgal ettiği toprakların yüzde 80'den fazlasını yitirmiş durumda.

Suriye'de de benzer bir tablo var. Fiili başkenti Rakka'yı geçen hafta kaybeden teröristler, Fırat Nehri havzasında Irak sınırına doğru sıkışmış halde. Deyr Ez Zor'un da kısa sürede geri alınması bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ABD BENİ ÖLDÜRÜP HÜKÜMETİMİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık