×
Dünya
Irak'ta Ölü Sayısı En Az 408, Başbakan İstifa Etti
Ekim başında başlayan çoğu silahsız protestoların devamında ölü sayısı Irak'ta en az 408'e çıktı. Başbakan Abdulmehdi yeni rakamın ardından istifasını açıkladı.
30 Kasım 2019 Cumartesi 10:25

Irak'ta 1 Ekim'de "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini" protestoyla başlayan eylemlerde ölü sayısı 400'ü geçti. 

Uluslararası haber ajansı Reuters, polis ve hastane kaynaklarına dayanak 1 Ekim'den bu yana en az 408 kişinin hayatını kaybettini, çoğunun silahsız protestocular olduğunu haberleştirdi. 

Başbakan Abdulmehdi: İstifamı sunacağım

Haberlerin ardından Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, milletvekillerinin yeni bir hükümet seçebilmesi için istifasını meclise sunacağını duyurdu.

Sistani çağrı yapmıştı: Liderlik değişmeli

Abdulmehdi'nin açıklamasından hemen önce ise Iraklı Şiilerin en üst "dini lideri"  Büyük Ayetullah Ali es Sistani, liderlik değişikliği için çağrı yapmıştı.

Sistani, "Görevdeki hükümeti ortaya çıkaran meclis, tercihlerini yeniden değerlendirmeli ve Irak'ın çıkarlarının gerektirdiğini yapmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Gerçek mermilerle ateş açılıyor

Irak güvenlik güçlerinin şiddet düzeyi, çarşamba günü Necef'te İran Konsolosluğu'nun protestolar sırasında ateşe verilmesinin ardından artmıştı.

Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kapsülleri ve gerçek mermilerle ateş açması sonucu Nasiriye'deki en az 46 protestocunun yanısıra Necef'te 12, Bağdat'ta 4 protestocu hayatını kaybetti.

Yani İran Konsolosluğu'nun yakılmasının ardından ülke çapında 62 protestocu öldürüldü. Göstericiler Tahran yönetiminin etkisinden de yakınıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı