Ana Sayfa Yurt Irkçı bir ayrımcılık

Irkçı bir ayrımcılık

KTÖS, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti almasının engellenmesine şiddetle karşı çıktı.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2013 Cuma 10:35
Irkçı bir ayrımcılık

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’taki sağlık hizmetlerinden yararlanmasını engelleyen yasal düzenlemelere “hukuksal ve eylemsel bazda” karşı çıktığını bildirdi.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazlı açıklamada, söz konusu yasal düzenlemenin Kıbrıslı Türkleri ırkçı bir ayrımcılığa uğratacağını savunarak, “Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizi bahane eden Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını işgal eden Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklerin cumhuriyetin vatandaşı olduğunu unutarak, Güney’den alınan sağlık hizmetini kaldırmak için girişim başlatmışlardır. Adanın taksimine yönelik olan bu girişim ancak ve ancak ayrılıkçıları sevindirebilir” ifadelerini kullandı.


Güney Kıbrıs’ın attığı adımın hiçbir savunulacak tarafı olmadığını belirten Elcil, “Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne vergi vermemelerinin gerekçe olamayacağını” kaydetti.


Elcil, “yapılmak istenen kesintinin ekonomik tasarruftan çok siyasi bir açılım olduğunu ve taksimi hedeflediğini” ifade etti.


Elcil, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun açıklamalarını ve KKTC sağlık sistemini de eleştirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık