Ana Sayfa Yurt İş dünyası: Bu zamlarla yaşamak ve üretmek imkansız!

İş dünyası: Bu zamlarla yaşamak ve üretmek imkansız!

Ekonomik Örgütler Platformu, halkı, elektrik zammına karşı yarın yapılacak eyleme destek vermeye çağırdı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2013 Çarşamba 15:06
İş dünyası: Bu zamlarla yaşamak ve üretmek imkansız!

BU ZAMLA YAŞAMAK VE ÜRETMEK İMKÂNSIZ… Ekonomik Örgütler Platformu, halkı, 22 örgüt tarafından yarın elektrik zammına karşı gerçekleştirilecek eyleme destek vermeye çağırdı.  Platform, önümüzdeki dönemde sivil itaatsizlik dahil her türlü eylemi görüşmeye devam edeceklerini belirterek, “Elektrik fiyatlarının bugün ulaştığı seviyeyle yaşamak ve üretim yapmak olanaksız olduğuna göre bu zammın mutlaka geri alınması gerektiği açıktır ve bunun için ne gerekirse yapılacaktır” dedi.

Ekonomik Örgütler Platformu, halkı, 22 örgüt tarafından perşembe günü, elektrik zammına karşı gerçekleştirilecek eyleme destek vermeye çağırdı.

Platform, önümüzdeki dönemde sivil itaatsizlik dahil her türlü eylemi görüşmeye devam edeceklerini belirterek,” elektrik fiyatlarının bugün ulaştığı seviyeyle yaşamak ve üretim yapmak olanaksız olduğuna göre bu zammın mutlaka geri alınması gerektiği açıktır ve bunun için ne gerekirse yapılacaktır” dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği’nden oluşan Ekonomik Örgütler Platformu, hükümetin elektrik fiyatlarına zam yapma kararını protesto etmek amacıyla düzenlenecek eylemleri destekleme kararı aldığını açıkladı.

Bu arada platform, “Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarla, zammın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu kurtarmaya ve borçlarını ödemeye yetmeyeceğinin bir kez daha ifade edilmiş olduğunu” belirtti.

Başbakanın, elektrik zammından doğacak % 1 oranındaki hayat pahalılığının kamu görevlilerinin maaşlarına yansıtılacağını açıkladığını; özel sektör kurum ve çalışanlarına ‘üvey evlat’ muamelesi yapılmaya devam edileceğini savunan Platform, ” kamu görevlilerinin maaşlarına yapılacak herhangi bir artışın da, özel sektörden vergi veya başka şekilde toplanacak kaynaklar ile finanse edileceğini öne sürdü.

Platform, hükümetin bu tavrının “kabul edilemez” olduğunu ifade ederek, özel sektör kurum ve çalışanlarının, ne elektrik fiyatlarını artırarak, ne de çeşitli şekillerde ek vergiler ödeyerek devletin finansmanına daha fazla katkı yapacak gücü kalmadığını belirti.

Elektrik zammına gerekçe olarak gösterilen nakit sıkıntısının aşılması için başka yollar bulunabileceğini belirten Platform, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı konusunda, maliyetleri aşağıya çekecek uygulanabilir yeni paradigmalara açık, yalnız bugünü değil geleceği de kapsayan projeler hazırlanması halinde, kurumun kredibilitesinin artacağı ve gerekli finansmanın elde edilmesinin kolaylaşacağını belirtti.

Platform, “elektrik zammını kurumun borçlanma kapasitesini artırmak için yaptıklarını duyurmakta sakınca görmediğini” savunduğu Yorgancıoğlu’nu, kurum yönetimini, yeni projeleri kavrayıp uygulayabilecek niteliğe kavuşturmak için gerekenleri acilen yapmaya çağırdı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık