Ana Sayfa Ekonomi IŞİD'İ SURİYE'DE VURDULAR

IŞİD'İ SURİYE'DE VURDULAR

Pentagon, ABD ve partnerleri olan 5 Arap ülkesinin Suriye’de terör örgütü IŞİD'e karşı hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2014 Salı 08:16
IŞİD'İ SURİYE'DE VURDULAR

Pentagon, ABD ve partnerlerinin Suriye’de IŞİD terör örgütüne karşı hava saldırısı yaptığını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, "ABD ordusu vepartner ülkelerin güçlerinin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye'deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) teröristlerine karşı askeri eylemde bulunduğunu teyit edebilirim" dedi.

Operasyon şu anda devam ettiği için konuyla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belirten Kirby, "Bu hava saldırılarının kararı, Başkomutan'ın yetkisi altında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutanınca bugünün erken saatlerinde verildi. Konuyla ilgili daha sonra daha fazla detay vereceğiz" diye konuştu.

Saldırıya 5 Arap ülkesi de katıldı

Amerikan basını, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'deki hedeflerine yönelik başlatılan hava operasyonuna ABD'nin yanı sıra 5 Arap ülkesinin katıldığını yazdı.

Amerikan haber ajansı AP'nin haberine göre, operasyon devam ettiği için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla basına bilgi veren ABD'li yetkililer, IŞİD'in Suriye'deki kontrol merkezlerine, ikmal tesislerine, eğitim kamplarına ve diğer kritik noktalardaki lojistik yerlerine yönelik akşam saatlerinde başlayan saldırıya 5 Arap ülkesinin katıldığını kaydetti.

Yetkililer ABD'nin yanında hava saldırılarına katılan ülkelerin Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri olduğu bilgisini paylaştı.

Haberde saldırıların bir kısmının örgütün Rakka'daki kumanda merkezine düzenlendiği belirtildi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD ile birlikte saldırılara katılan güçlerin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk sara saldırı füzelerini kullanarak teröristlere karşı askeri eylemlerine başladığını duyurmuştu.

ABD ordusu ağutostan bu yana IŞİD'in etkili olduğu Irak'a yaklaşık 190 hava saldırısı düzenlemişti. Yeni operasyonlarla IŞİD'e karşı yürütülen saldırılar, örgütün Suriye'deki hedefleri de eklenerek genişlemiş oldu.

IŞİD'e ait ana merkez ile birçok karargah vuruldu

ABD ve müttefiklerinin düzenlediği saldırıda, terör örgütü IŞİD'in Suriye ana merkez binası ile birçok karargahın vurulduğu bildirildi.

Rakka Yerel Koordinasyon Komitesi'nin, AA muhabirine verdiği bilgiye göre, ABD ve müttefikleri bu sabah düzenlediği saldırı ağırlıklı olarak Rakka'da gerçekleştirildi.

Kentin kırsallarına yönelik 18 hava saldırısı düzenlediği, operasyonlardan önceden haberdar olan IŞİD militanlarının mevzilerini boşalttığı kaydedildi. Saldırıda, IŞİD'in Rakka'da ana karargah olarak kullandığı valilik binası, kent merkezi, binicilik tesisi, Talai eğitim kampı, Vatan Hastanesi yanı, Tel Abyad ilçesi, Ayn İsa'daki 93'üncü Tümen, Tabka Askeri Havaalanı vuruldu.

Öte yandan Deyru'z Zor'un Bu Kemal ilçesindeki IŞİD karargahlarının da vurulduğu belirtildi.

Suriye-Irak sınırında bulunan Ebu Kemal ilçesindeki aktivist Abdullah el-Halef AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona ait olduğu düşünülen uçak Ebu Kemal ilçesindeki IŞİD karargahlarını hedef alan 22 hava saldırısı düzenledi" dedi.

Aktivist Muhammed en-Nasır ise yaklaşık yarım saldırıların yarım saat süren saldırılardan dolayı bölge halkının panik yaşadığını söyledi. Yerel kaynaklar, sivil kayıpların olmasından endişe edildiğini aktardı.

Halef, IŞİD karargahlarının hedef alındığı saldırılarda sayısı belli olmamakla birlikte militanlar arasından ölü ve yaralıların bulunduğu kaydedildi.

IŞİD hedeflerine 14 saldırı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ordusu ile Bahreyn, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan partner ülkelerin Suriye'deki IŞİD hedeflerine karşı dün gece avcı ve bombardıman uçakları, insansız hava araçları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak 14 saldırı düzenlediğini bildirdi.

CENTCOM, Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarıyla ilgili yeni detaylar açıkladı.

Saldırılarda, Rakka, Deyr ez-Zor, Haseke ve Ebu Kemal yakınlarındaki çok sayıda IŞİD hedefinin vurulduğu ya da hasara uğratıldığı, vurulan hedefler arasında IŞİD militanları, eğitim kampları, karargahlar ve komuta-kontrol tesisleri, depolama tesisleri, bir finans merkezi, malzeme kamyonları ve silahlı araçların bulunduğu belirtildi.

ABD'nin bu saldırıları yürütmek için Kızıl Deniz ve Kuzey Arap Körfezi'ndeki uluslararası sularda görev yapan "USS Arleigh Burke" ve "USS Philippine Sea" adlı savaş gemilerinden 47 Tomahawk kara saldırı füzesi fırlattığı, ayrıca CENTCOM'un sorumluluk sahasında konuşlu ABD Hava Kuvvetleri, Donanma ve Deniz Piyadaleri'ne bağlı avcı ve bombardıman uçakları ile insansız hava araçlarının kullanıldığı bilgisi verildi.

CENTCOM, Bahreyn, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de IŞİD hedeflerine karşı saldırılara katıldığını ya da destek verdiğini, tüm uçaklar ve insansız hava araçlarının daha sonra bölgelerden güvenli biçimde ayrıldığını kaydetti.

- ABD, Irak'ta da IŞİD'i vurmaya devam ediyor

ABD ordusunun dün Irak'ta da IŞİD hedeflerine karşı 4 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

CENTCOM, Amerikan savaş uçaklarınca yürütülen saldırılarda Kerkük'ün güneybatısında IŞİD'e ait iki "Humvee" tipi araç, bir silahlı araç ve bir muharebe mevzisinin yok edildiğini belirtti.

Operasyonda görev alan tüm uçakların daha sonra bölgeden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedilirken, ABD ordusunun Irak'ta IŞİD'e karşı bugüne kadar düzenlediği hava saldırılarının sayısının 194'e yükseldiği de açıklandı.

CENTCOM açıklamasında, "ABD bu saldırıları Başkan'ın (Barack Obama) IŞİD'i zayıflatma ve nihayetinde yenilgiye uğratmaya dönük kapsamlı stratejisi kapsamında düzenledi. Önümüzdeki süreçte de Suriye ve Irak'ta yerel güçler terör örgütüne karşı taarruza geçerken ABD ordusu da bu iki ülkedeki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemeye devam edecek" ifadesi kullanıldı.

- ABD, El Kaide bağlantılı Horasan örgütüne ait hedefleri de vurdu

Bunun yanında, ABD'nin Suriye'de El Kaide bağlantılı Horasan örgütüne ait hedeflere de hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

CENTCOM açıklamasında, "ABD'nin, dışarıda saldırılar düzenlemek ve Batılıları istihdam etmek için Suriye'de güvenli bölge oluşturan ve El Kaide mensuplarından oluşan, bazen 'Horasan Grubu' olarak adlandırılan örgüt tarafından ABD ve Batılı çıkarlarını hedef alan saldırı planlarını bozmak için de eyleme geçtiği" belirtildi.

Örgüte yönelik hava saldırılarının sadece ABD unsurlarınca yürütüldüğü, toplam 8 hava hava saldırısında Halep'in batısındaki Horasan örgütü hedeflerinin vurulduğu kaydedildi. Bu hedefler arasında, eğitim kampları, patlayıcı ve mühimmat üretim tesisi, bir haberleşme binası ile komuta-kontrol tesislerinin bulunduğu bilgisi verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık