Ana Sayfa Siyaset İşinize gidin

İşinize gidin

BES’e tepki gösteren ve hükümetin her türlü tedbiri alacak imkan, kabiliyet ve kararlılığa sahip olduğunu açıklayan Başbakan Küçük, çalışanlara seslendi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 13:07
İşinize gidin

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Belediyesi ile ilgili son önerilerin Belediye Emekçileri Sendikası (BES) tarafından reddedilmesini eleştirerek, “Hem çalışanların geleceği feda edildi, hem de Lefkoşa halkının cezalandırılmasına devam kararında ısrarlı olunduğu görüldü” dedi. Hükümetin her tür tedbiri alacak imkan, kabiliyet ve kararlılığa sahip olduğunu belirten Küçük, belediye çalışanlarına “hak ve menfaatleri gereği” pazartesi işbaşı çağrısı yaptı.


Yazılı açıklamasında, “Hükümeti devralışımızın bir ay sonrasında kapanma noktasına ulaşan KTHY’nin sonunu getirenlerin, seyredenlerin, besleyenlerin ya da bilinçli olarak körükleyenlerin LTB’de de aynı tavrı sergilemeye çalışmaktan hicap duymamaları şaşırtıcıdır” ifadelerini de kullandı.


Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Ulusal Birlik Partili (UBP) Meclis üyelerinin Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’e sunduğu önerilerin reddedilmesiyle hem Belediye çalışanlarının geleceğinin feda edildiğini, hem de Lefkoşa halkının cezalandırılmasına devam kararında ısrarlı olunduğunun görüldüğünü kaydetti.

 

Global kriz ve değişen şartlarla Belediye bütçesinin olumsuz etkilenmesinde en az sorumlu taraf olan hükümetin, Belediyede uzlaşı adına her türlü fedakarlığı gösterdiğini kaydeden Başbakan Küçük, bazı çevrelerin gayretlerine rağmen halkın daha fazla mağdur edilmesine izin verilmediğini ifade etti.


Küçük, “Hükümeti devralışımızın bir ay sonrasında kapanma noktasına ulaşan KTHY’nin sonunu getirenlerin, seyredenlerin, besleyenlerin, ya da bilinçli olarak körükleyenlerin LTB’de de aynı tavrı sergilemeye çalışmaktan hicap duymamaları şaşırtıcıdır” dedi.


Lefkoşa’yı beledi hizmetlerden yoksun bırakanların, sendikal hak arama çerçevesinde yaptıkları eylemlerini demokrasiye inanç gereği hoşgörü sınırlarını da zorlayarak saygı ile karşıladıklarını kaydeden Başbakan, buna karşın çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesine, LTB’nin yüksek faizli borçlardan kurtarılmasına imkan tanıyan Ziraat Bankası’nın 55 milyon TL’lik düşük faizli kredisi ile yeniden yapılandırılarak LTB’ye aylık 1 milyon tasarruf sağlanmasını, Sayıştay Başkanlığının durdurulmasını istediği 194 çalışanın Devlet kadrolarına aktarılarak işsiz aşsız kalmamasını, Belediye personel giderlerinin yükünün önemli ölçüde azaltılmasını ve 7 yıldan bu yana biriken İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta borçlarının yapılandırılmasını kapsayan ve LTB’yi düzlüğe çıkaracak son öneri paketinin de BES tarafından reddedildiğini kaydetti.


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve TC Ziraat Bankası’na kredi imkanlarından dolayı teşekkür eden Küçük, hükümetin Lefkoşa’yı hak etmediği ortamdan kurtarmak için her türlü tedbiri alacak imkan, kabiliyet ve kararlılığa sahip olduğunu tüm tarafların bilmesini istedi.


Başbakan Küçük, “LTB çalışanlarının bu gerçekler karşısında sağduyulu davranacağına, mağduriyetlerinin devamına izin vermeyeceklerine, haklılıklarını başkalarının emellerine malzeme yaptırmayacaklarına olan inancımızı belirtir, hak ve menfaatleri gereği pazartesi işbaşı yapmalarını salık veririm” diye ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık