Ana Sayfa Yurt İskele gittikçe ıssızlaşıyor!

İskele gittikçe ıssızlaşıyor!

KKTC'nin 5.İlçesi durumundaki İskele Muhtarı Sermet Nereli, "İskele ilçeler arasında en fakir olanıdır, ticari acıdan da, yatırım açısından da gelişmemiştir. İskele üniversitesi olmayan tek ilçedir." dedi.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2017 Perşembe 14:26
İskele gittikçe ıssızlaşıyor!

Bölgedeki işsizliğin  korkunç boyutta olduğundan dert  yanan muhtar ve bölge insanı,"İskele ilçe olmasına rağmen maalesef sahipsiz ve unutulmuştur" diye konuştu.

Bölgede hastane olmasına rağmen doktor eksikliğinden yakınan muhtar ve vatandaş, "Saat 13,00'dan sonra hastanede iğne yapacak kimseyi bulamıyoruz. Herhangi biri düşüp bir yerini kırsa  bizi Magusa'ya yönlendiriyorlar" dedi.

Bölgeye yatırım yapılmamasından da yakınan muhtar ve vatandaş, "Bölge yatırım yapılmaya çok müsait  olmasına rağmen yatırım olmuyor. Yetkililer bölgenin sorunlarını masaya yatırmalı ve yatırımcılar teşvik edilmeli" diye konuştu.

İskele halkı İskele'nin ilçe olmasına rağmen gereken değeri görmemesinden şikayetçi. İskele'nin unutulduğu ve sahipsiz kaldığının altını çizen Vatandaş,  bölgedeki İşsizlik oranının yüksek oluşundan da  dert yandı. Bölgedeki birçok esnafın  dükkanlarına kilit vurduğuna dikkat çeken vatandaş, "İskele'ye yatırım yapılmaması bölgenin gelişiminin önünü kapatıyor. Bölgede hastane olmasına rağmen içinde doktor bulunmaması da iskelenin kötü durumunu ortaya koyuyor" dedi.

İskele Muhtarı Sermet Nereli "En fakir ilçe İskele'dir"

İskele Muhtarı Sermet Nereli, İskele'nin birçok sorunu olduğuna dikkat çekerek, "Esnafın bittiğini, nüfusun az olması nedeniyle iş yeri açan bir  esnafın 1 ay sonra kepenk kapattığını belirtti. Nereli, "İskelede maalesef  hastane var doktor yok. Kaldı ki iskele ilçeler arasında en fakir olanıdır, ticari açıdan da, yatırım açısından da gelişmemiştir. Bunun yanında İskele  üniversitesi  olmayan tek ilçedir.  Bölgede, gençliğin kültürel açıdan, eğlence açısından gidebileceği mekânlar yok, işsizlik hat safhada. İskelenin bir diğer önemli problemi imar planının olmamasıdır. Herkes bu konuda farklı bir şeyler söylemektedir. Söz konusu olan İskele'nin ne yöne doğru büyüyeceğidir. Normal şartlarda belediye İskele'nin imar planını hazırlaması lazım ancak, ortada henüz bir plan yok. Bölgemizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan az sayıda bir kesim vardı ve bugün onlarında hepsi batmış durumdadır. Bu bölgenin kalkındırılması, hiç değilse bir üniversite yapılması şarttır" şeklinde konuştu.

İskeleli vatandaşlar ne dedi?

Niyazi Orkoz; "Yüzde 70 gençler işsiz"

"İskele'nin durumu olukça vahim. Esnaf battı, bölgede sadece araba çokluğu var insan yok. Gençliğin gideceği, eğlenip vakit geçireceği, kültürel faaliyetlerde bulunacağı yerler yok, sadece bet salonları var ve gençler bu salonlarda heba oluyor. Gençlerin yüzde 70'i işsiz, 42 yaşındayım ben de oğlum da işsiz. Bölgede  bir gençlik merkezi var o da yarı buçuk, gençliği bu nedenlerden dolayı İskele'de tutamıyoruz. Eğlenmeye vakit geçirmeye Mağusa'ya gidiyorlar."

Cem Kızıl; "İskele sahipsiz ve unutulmuş"

"İskele ilçe olmasına rağmen maalesef sahipsiz ve unutulmuştur. İşsizliğin günden güne büyüdüğü bölgemizde, gençlerin vakit geçirebileceği yerlerin olmaması gençlerimizi bölge dışına itmektedir. Yine gençlerimiz için ne bir kültürel faaliyet, nede bir eğlence mekânı yoktur. Hastanemiz ise bir ilçeye göre donanımlı durumda değil, doktor eksikliği var. Üzülerek söylüyorum ki bölgemize yatırımda yapılmamaktadır, yatırıma yatkın ve uygun bir bölge olmasına rağmen yatırımcı bulunmamaktadır. Bu da İskele'nin sahipsiz oluşundan kaynaklanmaktadır."

Özgür Kurşiniler; "Bölgemiz değer görmüyor"

"Bölgemiz ilçe olmasına rağmen ilçe değeri görmemekte, sadece sözde ilçe olarak görünmektedir. Gençlerin gideceği ve vakit geçirecekleri yerlerin olmaması onları mağdur etmekte ve gençlik vakit geçirmek için Mağusa'ya gitmek zorunda kalmaktadır. İşsizlik ise her gün büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Ben gençlik adına bölgeye yatırımlar yapılmasını, gençlerin vakit geçirebilecekleri mekanların açılmasını ve iş sahalarının yaratılmasını istiyorum."

Ratip Şanslı; "Hastanede doktor yok"

"İskele berbat durumdadır. İlçe oldu ama bu ilçe oluş sadece sözde kaldı. Bölgedeki sorunlar 1 değil 100'ü aştı, gençliğin işsizliğinden tutun da, dükkan açan esnafın çalışmamasından dolayı 1 ay sonra kepenk kapatmasına kadar sorunlarla boğuşmaktayız. Bir diğer sorunumuz hastanede doktor olmamasıdır. Saat 13.00'ten  sonra hastanede iğne yapacak birini bile bulamıyoruz. Çocuklarımız düşüp bir yerini kırsa ya da yarsa Mağusa'ya gitmek zorunda kalıyoruz."

Yusuf Ziya İlerici; "Gençler İşsiz"

"İskele ilçe olmasına rağmen diğer ilçelerden çok geride kalmış durumda. Gençler işsizlikle boğuşurken, esnaf ekmek parasını çıkarmak da zorlanıyor. İskele'nin sorunları meclisteki 50 milletvekilinin hiçbirinin umurunda değil. İskele'nin kalkınması için yatırım şart."

Aylan Köroğlu; "İskele sözde ilçe"

"Bölgedeki en büyük sorunlardan biri sanırım işsizlik ve gençlerin vakit geçirebileceği mekânların olmayışıdır. Gençler eğlene bilecekleri veya kültürel faaliyetlerde bulunabilecekleri yerleri olmaması nedeniyle  vakitlerini bölgede değil Mağusa'da geçirmektedirler. İskele gelişmeyen ve yatırım yapılmayan bir yer olarak kaldı. Bafra'ya 2 otel açıldı ve az biraz Bafra kalkındı. Anlayacağınız iskele unutulmuş bir sözde ilçe oldu".

Osman Giritli; "İşsizlik korkunç boyutta"

"İskele'de sizin de gördüğünüz gibi hiçbir şey yok. Gençler vakit geçirebilecekleri mekanlar ve iş olmadığı için bölgeden göç ediyor. 9 buçuk sene önce emekliliğimiz geçirmek adına İskele'ye taşındım ama şuan bölgeye baktığımızda hayat belirtisi bile yok. İşsizlik korkunç boyutlara ulaştı. Tüm bu  sorunla boğuşan iskele kimsenin ve siyasilerin umurunda değil."

Vedat Özgürhan; "Gençler bet salonlarında harcanıyor"

"Ben 7 günün 6 günü İskeledeyim maalesef akşam oldu mu sokaklarda insan kalmaz. Gençler vakit geçireceği yer bulamadığı için vakitlerini bet ofislerde geçirir, televizyon ve gazetelerde duyduğumuz uyuşturucu, madde bağımlılığı da hep bu yüzden ileri gelir. Gençler işsiz bet ofislerde gezerken, yapacak bir şeyleri yokken kötü yola düşmektedir. İskeleye uzun zamandır doğru dürüst yatırım da yapılmamaktadır, Çukurova üniversitesi açılacak dediler oda lafta kaldı."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık