Ana Sayfa Ekonomi İslam bankacılığı heryerde

İslam bankacılığı heryerde

İslam bankacılığı başta İngiltere olmak üzere dünyanın birçok ünlü üniversitesinde okutuluyor; ancak sisteme en çok ihtiyaç duyan ülkelerin başında gelen Türkiye'de bu konuda hiçbir gelişme yok

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 13:55
İslam bankacılığı heryerde

İslam bankacılığı Oxford ve Harvard'da

Dünya genelinde İslam finans sistemi alanında 40'a yakın üniversite İslam finans sistemi yüksek lisans programları sunuyor. Eğitimlerin çoğunluğu yüksek lisans seviyesinde veriliyor. Buna karşılık bazı finans yüksek lisans programlarında İslam finans sistemi/İslami bankacılık seçimlik dersleri de opsiyon olarak sunuluyor. Ancak Türkiye'de bu konuda hiçbir gelişme yok.

İslam finans sistemi yüksek lisans programlarında, İslami Sermaye Piyasaları ve kurumları, İslami Sigortacılık ve İslami Ticaret Hukuku gibi geniş yelpazede uzmanlaşma imkanı sunuluyor ve mezun olanlara gerek kendi ülkelerinde gerekse dünyanın önemli finansal merkezlerinde iş bulma imkanı sağlanıyor.

Dünyada İslam finans sistemi eğitimleri sadece yüksek lisans boyutuyla ele alınmıyor, doktora çalışmaları kapsamında teorik araştırma konusu da oluyor. Gelişmiş ülkelerde konunun bilimsel yönü ele alınmaya başlanmış durumda.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu AŞ Genel Müdür Yardımcısı  Serkan Karabacak'ın Zaman gazetesinde yer alan yazısına göre, en önemli örnek Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından kurulmuş olan İslam finans sistemi Projesi programı. Bu program ile İslam finans sistemi endüstrisinin teori ve uygulama etkileşiminin artırılması amaçlanmış. Programda ayrıca konferans ile seminerler düzenlenmekte ve İslam finans sistemi alanında bilimsel makale ve yayın üretiliyor.

Aynı şekilde Oxford Üniversitesi'nde Oxford İslami Eğitimler Merkezi kurulmuş ve merkez bünyesinde İslam finans sistemi ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılıyor ve araştırma bursları veriliyor.

Benzer şekilde İspanya, Fransız Sorbonne Üniversitesi ve Suudi Arabistan King Abdulaziz üniversiteleri ile birlikte İspanya'da İslami ekonomi ve finans merkezi kurulmuş. İslam finans sistemi konusunda doktora programları düzenlenmekte ve bu konuda bilimsel araştırma yapmak isteyen yetenekli öğrencilere doktora bursları sağlanıyor.

Diğer taraftan konuyla ilgili araştırmalar sadece üniversite bazında ele alınmıyor. Örneğin Deloitte Malezya'nın Global İslam finans sistemi Üniversitesi INCEIF, İngiliz Reading Üniversitesi Henley İş Okulu ile birlikte Bahreyn'de İslam finans sistemi Bilgi Merkezi isimli bir think tank kuruluşu kurmuş. Kuruluş İslam finans sistemin regülasyon, risk yönetimi ve iç kontrol, ürün stratejileri ve liderlik konularıyla ilgili çalışmalar yapacağını açıklamış. Buna ek olarak, bazı meslek örgütleri de lisans kursları düzenleniyor. Örneğin İngiltere'nin en prestijli meslek örgütlerinden birisi olan CIMA bünyesinde İslam finans sistemi sertifikasyon sınavları yapılıyor ve başarılı olanlar lisanslı olarak çalışabiliyorlar.

Serkan Karabacak'a göre ülkemiz açısından ise durum pek parlak değil. Türk üniversiteleri dünyanın gelişmiş ülkelerindeki üniversitelerin İslam finans sistemi konusunda yaptıkları çalışmalara paralel ölçüde çalışma yapamamış durumda. Mevcut durumda dünyanın hemen her ülkesinde eğitim müfredatında yer almakla birlikte, ülkemizde hemen hemen hiç bulunmayan İslam finans sistemi lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının ivedilikle üniversitelerimiz tarafından açılması gerekiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık