Ana Sayfa Yurt İşler durdu

İşler durdu

Başkent Lefkoşa’daki esnafın, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt esnafından farkı yok.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 08:06
İşler durdu

Emine UYSAL


Çarşının durgun olduğunu ve kepenk kapatma noktasına geldiğini anlatan Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt esnafının ardından KIBRIS’a konuşan Lefkoşa esnafı da işlerin kötü gitmesinden yakındı.


Lefkoşa esnafı, diğer ilçelerde olduğu gibi aylardır işlerinin durgun olduğuna dikkat çekerek, pek çok gün siftah yapmadan dükkanlarını kapattıklarını söyledi.


Tarihi Arasta bölgesindeki esnaf özellikle Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizin ardından çarşıda ciddi bir durgunluk yaşandığını ve işlerin durma noktasına geldiğini belirterek “Bizdeki yetkililer bu durumu tersine çevirmek için birşeyler yapmalı” dedi.


Arasta esnafı, Lokmacı Sınır Kapısı’nda görevli Rum gümrük memurlarının, kuzeyden alışveriş yapan turistlerin ellerindeki ürünlere el koyduğunu ve aylardan beri devam eden bu sorununun giderilemediğini anımsatarak, Avrupa Birliği nezdinde girişim yapılmasını önerdi.


Dereboyu ve Taşkınköy esnafı ise çarşıda ciddi bir durgunluk yaşandığını ve hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğini gündeme getirdi.


Esnaf, hükümetin ekonomiyi düzeltmesi ve özellikle faiz mağdurlarıyla ilgili Faiz Yasası’nın yürürlüğe girmesi gerektiğine işaret etti.

 

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

 

Hüsnü Güven (Arasta esnafı):
Çarşıda ciddi bir durgunluk söz konusudur. Turist var ancak satışlarımız bu ara oldukça durgundur. Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz çarşıya olumsuz yansıdı. Benim müşterilerimin çoğunluğu yerli halktır ancak son aylarda satışlarımız durma noktasına geldi.

 

Levent Baykara (Arasta esnafı):
Çarşıda ciddi bir durgunluk yaşıyoruz. Bugün hiç siftah yapamadık. Siftah etmeden kepenk kapattığımız günler oluyor. Moralimiz bozuk. Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizden sonra çarşı daha sakin bir hale geldi. Turist gelmezse satış yapamıyoruz.

 

Tamer Mertkan  (Arasta esnafı):
Çarşı çok durgundur. Geçen yıllara göre işlerimiz oldukça düştü. Rum tarafındaki kriz Arasta esnafına büyük bir darbe vurdu. Ayrıca, işlerimizin düşmesindeki bir etken de, kuzeyden alışveriş yapan müşterilerimizin satın aldığı marka olan ürünlerin sınır kapısında gümrük görevlileri tarafından ellerinden alınıp makasla kesilmesidir. Kuzeyde ise belirli müşterilerimiz var ancak yerli halk Rum tarafından alışveriş yapıyor. Çok zor günler geçiriyoruz.

 

Aycan Helvacıoğlu (Dereboyu esnafı):
Çarşıda oldukça sakin bir ay geçirdik. Her gün için siftah yapıyoruz, bu güzel bir şey ancak yeterli değildir. Yerli halk Rum tarafından alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu dönem gerçekten sakin geçiyor.

 

Diner Sönmez (Dereboyu esnafı)  :
Dereboyu’nda işler durdu. Çarşı bayağı durgun. Bir ümitle canlanmasını bekliyoruz ancak işler bir türlü canlanmıyor. Güneydeki ekonomik kriz ve iç piyasanın da etkisiyle işler kötüleşiyor. Geçen yılla kıyasladığımızda işlerimizde yarı yarıya düşüş oldu. Hükümet faiz mağdurlarıyla ilgili yasa hazırlığındadır. Bu yasa yürürlüğe girmezse çoğu işletme mağazasını kapatmak zorunda kalacaktır.

 

Sevim Çetin (Taşkınköy esnafı):
Çarşıda ciddi bir durgunluk var. Çarşıda durgunluğun nedenlerinden biri her gün yeni yeni dükkanların açılmasıdır. Rum tarafında yaşanan ekonomik krizin de etkisi olmuştur ama en büyük sıkıntılarımızdan biri yerli halkın Rum tarafından alışveriş yapmasıdır. Mevsim dönüşlerinde yaşanmasını beklediğimiz canlılık ve bereketi yaşamıyoruz. Aslında herkes kendi işini yapsa bu piyasada sorun yaşanmaz. Memurların çoğu mağaza açıyor. Ekonomiyi bu hale getiren biziz. Ekonomiyi kaldıran da çökertende biziz. Bu yanlışlar yapılmazsa piyasa bu kadar kötü olmazdı.

 

Gizem Çeliker Akandere (Taşkınköy esnafı):
Piyasa durgun. Sezonu yeni açtık. Sezon başlangıcı olduğu için çarşıda biraz hareketlenme var ancak geçmiş yıllara baktığımız zaman ciddi bir durgunluk var. Bunun da en büyük sebebi insanlardaki moral bozukluğu, sürekli istikrarsızlık, insanlardaki gelecek kaygısı ve ödenemeyen maaşlardır. İnsanlar önceliklerini birincil ihtiyaçlarına harcarlar. Dolayısıyla çarşıya çok ciddi bir para kalmaz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık