Ana Sayfa Yurt İsrail savaş gemileri Kıbrıs’a geliyor

İsrail savaş gemileri Kıbrıs’a geliyor

Fileleftheros’un “İsrail Savaş Gemileri Bölgede” başlıklı haberinde Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rum-İsrail ortak tatbikatının 25 Nisan’da başlayacağını, İsrail’in tatbikata 4-5 savaş gemisi ile iştirak edeceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 06:41
İsrail savaş gemileri Kıbrıs’a geliyor

KC Yönetimi’nin faaliyetlerinin, Doğu Akdeniz bölgesinin ve petrol şirketlerine ait tesislerin güvenliği üzerinde odaklandığına, Barış İçin Ortaklık’a üyelik çabalarının da bu çerçevede olduğuna işaret eden gazete Fotiu’nun, Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Avrupa Askeri Komitesi Başkanı Patrick de Rouiers’e Barış İçin Ortaklık’a üyelik isteğinin nedenlerini anlattığını yazdı.

 

ORTAKLIK’A KATILMA İSTEKLERİNİN NEDENLERİNİ ANLATTI


Habere göre, jeopolitik ve jeo stratejik konumu nedeniyle Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üyeliğinin, hem bu programa hem de özellikle AB’nin savunma sistemine birçok katkı sağlayabileceğini savunan Fotiu Rouiers’le görüşmeleri sırasında; şu anda AB ile NATO arasında var olan anlaşmazlığın Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a üye olmasıyla çözülebileceğini” savundu.

 

Patrick de Rouiers de AB’nin bir sonraki Zirve toplantısının çok önemli olduğunu çünkü zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarının savunma konularını ele alacaklarını söyledi. Rouiers “Kıbrıs deniz alanında, özellikle de savunma konuları açısından önemli rol oynuyor” ifadesini kullandı.


Simerini haberi “Kıbrıs Barış İçin Ortaklık’a Katılımı İleri Götürecek. Dışta Olan Tek Ülkeyiz. (Üyeliğimizle) Dikeni Keseceğiz” başlığıyla aktardı.

 

Gazete Fotiu’nun Rouiers’e, Kıbrıs sorunu, Rum ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum ve sözde “Rum MEB”i içerisinde cereyan edenler hakkında da bilgi verdiğini” öne sürdü. Habere göre Fotiu “Avrupalı generale Türklerin artık gündelik hale gelen tehditleri ve MEB’imizle ilgili itirazları hakkında bilgi verdim ve kendisine Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm ile iki toplumun süreç içerisinde doğalgazdan faydalanabileceğini anlattım” dedi.

 

Kaynak: İHA

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık