Ana Sayfa Ekonomi İsrail yasak silahlar kullandı

İsrail yasak silahlar kullandı

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında, yasak silah ve roketler kullandığı suçlamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2014 Pazar 09:22
İsrail yasak silahlar kullandı

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın Gazze'deki Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, Gazze Şifa Hastanesi'nde dün gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, "İsrail uluslararası yasak silah ve roketler kullandı" dedi.

SON SALDIRININ FOTOĞRAFLARI »»»

Ebu Riş, Gazze hastanelerinin yaralı ve şehitlerle dolup taştığını söyleyerek, İsrail'in askeri operasyonlarından bu yana ölenlerin sayısının 150'yi geçtiğini belirtti.

Basın toplantısında konuşan Ebu Riş, hastanelerde çalışan tıp ekiplerinin yaralı ve şehitlerin vücutlarındaki yaraların uluslararası kullanımı yasak silahların açtığı yara ve parçalanmalarla örtüştüğünü bildiğini ifade etti. Sağlık Bakan Yardımcısı, Gazze'de bulunan yabancı doktorların da İsrail'in Gazze'ye fırlattığı füze ve roketlerin uluslararası yasak silahlardan olduğunu tekit ettiklerini sözlerine ekledi.

İsrail'in sivilleri merhamet dışı ve vahşice yollarla hedef almayı kasıtlı yaptığını söyleyen Ebu Riş, saldırılarda kurbanların yüzde 40'nın kadın ve çocuklardan oluştuğunu ve kadın ve çocuk yaralılarının yüzde 62 oranında olduğuna dikkat çekti.

Ebu Riş, abluka altındaki Gazze'de sağlık hizmetleri ve sektörünün mütevazı durumundan dolayı ölü sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

Gazze'ye saldırının sürmesinden dolayı hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını ifade eden Ebu Riş, artık morglarda da boş yerin kalmadığını vurguladı. Saldırıların Bakanlığın kaynaklarını tamamen tüketmeye götürdüğünü söyleyen Ebu Riş, Bakanlığı çok durumda bıraktığına ve tüm sağlık sistemini tehdit ettiğine dikkati çekti.

BİR YASAKLANMIŞ SİLAH İDDİASI DAHA

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda "yasaklanmış silahlar" kullandığı iddia edildi.

Gazze'nin Göz Yaşları isimli kitabın yazarı, Norveçli anestezi uzmanı ve Kuzey Norveç Üniversite Hastanesi Acil Tıp Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mads Gilbert, Gazze'deki Şifa Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında, hastanelere getirilen ölü ve yaralıların yüzde 25'ini kadın ve çocukların oluşturduğunu, yaraların teşhisi ve cesetlere yapılan otopsilerde, İsrail'in uluslararası kanunlarla yasaklanmış silahları kullandığının tespit edildiğini kaydetti.

Gibert, İsrail'in yasaklanmış silahları kullanması sonucu hastaneye getirilenlerin vücutlarında, özellikle kol ve bacaklarında ciddi yaralanmalar oluştuğuna dikkati çekti.

Basın toplantısında Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Sağlık Bakanı yardımcısı Dr.Yusuf Ebu er-Riyş de, ''İsrail'in uluslararası kanunlarla yasaklanmış silahları kullanması, insan hakları ve uluslararası sözleşmelerin apaçık ihlalidir'' dedi.

Riyş, ''İsrail'in bütün askeri donanımı kadınlara, çocuklara ve savunmasız sivillere karşı kullanması nedeniyle çoğunda ağır sakatlıklar meydana geldi" diye konuştu.

Gazze Şeridi'nde İsrail'in savaş suçlarını inceleyen insan hakları kuruluşlarını, İsrail'in Filistin halkına yönelik sürekli işlediği yüzlerce savaş suçunu belgelemeye çağıran Riyş, İsrail'in savaşın başından beri, sivilleri ve aileleri kasıtlı olarak, öncesinde bir uyarı yapmadan doğrudan hedef aldığını ve çok sayıda sivil kayba yol açtığını ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık