Ana Sayfa Yurt İşte rakamlarla Ercan'ın zam bilançosu!

İşte rakamlarla Ercan'ın zam bilançosu!

Ercan Havaalanı'na yapılan zam şoklarına yönelik Kıbrıs Postası'na konuşan KITSAB Başkanı Orhan Tolun, rakamlarla yapılan zamları açıkladı.

Giriş Tarihi: 28 Mart 2013 Perşembe 07:37
İşte rakamlarla Ercan'ın zam bilançosu!

Kıbrıs Postası – Burcu Akkaya


Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği’nin Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinin ardından dünyanın en pahalı havaalanı haline geldiği iddiasıyla  ‘uçuşları geri çekme’ durumunda kalacaklarını açıkladı.

 

Flaş açıklamanın yankıları ülke gündeminde yerini korurken, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyehat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Kıbrıs Postası’na zehir zembelek açıklamalarda bulundu.

 

Tolun, hükümet ile diyaloglarında bir çözüme gidilmemesi halinde tüm ülkeyi etkileyecek eylemlerden kaçınmayacaklarını duyurdu.

 

“CUMHURBAŞKANI’NDAN İMZALAMAMASINI İSTEDİK”


Ercan Havalanı’nın özelleştirilmeden önce yetkililere defalarca endişelerini dile getirdiklerini ifade eden Tolun, yasanın geri çevrilmesi için Cumhurbaşkanı’na yazılı beyanda bulunduklarını ifade etti.

 

Tolun, “Özelleştirmeye değil ancak tekelleşmeye karşı olduğumuzu belirtmiştik. Bu nedenle pahalılığın olacağınıda izah ederek Cumhurbaşkanı’ndan imzalamamasını istedik ancak tabi imzalandı” dedi.

 

OTOPARK HİZMETİNE YÜZDE 1000 ZAM!


Tolun konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Sivil toplum örgütleri için ayrılan otopark ücretleri yüzde 1000 zam yapıldı. Taksicilerden 40 bin Euro istendi. Araç başına 3 bin TL talep ediliyor. Resmen halkla dalga geçiyorlar. Otoparkta 20 dakika beklenebiliyorken, 15 dakikaya indirildi. Çocuk, öğrenci ve asker ailelerine indirimler kaldırıldı. Öğrenciler 15 TL vergi ödüyorlardı şimdi ise 10 Euro’ya çıkarıldı. Özel hava yolu işletmelerinin ödediği vergiye yolcu başına 10 dolar zam yapıldı”

 

DEVLET 48 AY SONRA VERGİ ALACAK!


Ercan Havaalanı’nda yatırım tamamlanmadan zam yapılmasına öfkelenen Tolun, artışların hangi  yapıldığını sordu.

 

Tolun, “Devlete ödenecek yüzde 48.9’luk vergi payı anlaşma gereği 48 ay sonra başlayacak. Özel hava yolu şirketleri yaptıkları açıklama ile ne kadar etkilendiklerini ortaya koydular. Biizm başından itibaren belirttiğimiz endişelerimiz bunlardı” şeklinde konuştu.

 

“HAVAALANINDAKİ ANORMALLİKLER SON NOKTADA, EYLEME GİDECEĞİZ”


Tolun, konuyla doğruda ilişkin 20 sivil toplum örgütünün kendilerini desteklediğini ve bu rakamın 60’a kadar yükselebileceğini ifade etti ve ekledi:

 

“Diyalog süreci tamamlanıp, halka gerekli bilgilendirme çalışmalarını yaptıktan sonra eylemlerimizi başlatacağız. Havaalanındaki anormallikler son noktaya gelmiştir. Bu sebeplerden dolayı Larnaka Havaalanı öne çıktı ve vatandaşlar artık Larnaka’dan uçuşlarını yapıyor”

 

KP

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık