Ana Sayfa Ekonomi İyimser gelişme gözükmüyor

İyimser gelişme gözükmüyor

KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kıbrıs sorunu konusunda, ''İyimser bir gelişme, pek mümkün gözükmüyor'' dedi.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2013 Cuma 11:09
İyimser gelişme gözükmüyor

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle Limak Ambassadore Otel'de bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Özgürgün, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunun her zaman gündemde olduğunu, ancak son dönemde gerek adanın güneyindeki ekonomik kriz, gerek doğalgaz ve petrol konusundaki gelişmeler, gerekse Türkiye-İsrail ilişkileri bağlamında daha da ön plana çıktığını belirtti.

Yeni dönemle Kıbrıs'taki çözüm arayışlarının çok daha zorlu bir sürece gireceğini bildiklerini ifade eden Özgürgün, görüşmelerin nasıl ve ne zaman başlayacağı konusunda çeşitli tereddütlerin dile getirildiğini, ancak KKTC'nin görüşmelere kaldığı yerden ve hemen başlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Güney maalesef anlamıyor

Kıbrıs sorunun çözümünün ekonomik anlamda da adaya çok şey getirebileceğinin altını çizen Özgürgün, şöyle devam etti:

''Güney bunu maalesef anlamıyor. Güney bu noktadan bakmıyor olaylara. Güney'in bakışı, 'Ekonomik krizi biz devlet olarak çözelim, ondan sonra Kıbrıs sorununa bakarız'. İşte bu yaklaşım içerisinde önmüzdeki dönemde, yeni başkan Anastasiadis'in de bakışı maalesef böyle olunca, Kıbrıs konusunda iyimser bir gelişme, bu perspektif olmadığı için, pek mümkün gözükmüyor.''

KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, Anastasiadis'in görüşmeleri başlatma niyetinde olmadığını ifade ederek, ''Tabii ekonomik kriz büyük bir perde oluyor, rahatlatıyor. 'Ekonomik kriz var' deyip onun arkasına saklanıyor'' dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık