Ana Sayfa Yurt K-PET’in çalışmaları Gastria Kalesi kalıntılarını fena vurdu

K-PET’in çalışmaları Gastria Kalesi kalıntılarını fena vurdu

Kalecik’te bulunan antik Gastria Kalesi’nin kalıntılarının “K-PET’in kapasite artırma çalışmaları” esnasında büyük zarara uğratılması ile ilgili hükümet yetkililerinden herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 12:33
K-PET’in çalışmaları Gastria Kalesi kalıntılarını fena vurdu

NEDEN SUSULUYOR?...Kalecik’te bulunan antik Gastria Kalesi’nin kalıntılarının “K-PET’in kapasite artırma çalışmaları” esnasında büyük zarara uğratılması ile ilgili hükümet yetkililerinden herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

 

YASAL MEVZUAT ÇALIŞTIRILSIN !…Konu ile ilgili YENİDÜZEN’e açıklamalarda bulunan Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, yaşanan olayın sorumlularının ilgili yasalar çalıştırılarak cezalandırılması gerektiğine dikkat çekti.

 

SUÇ !... Eski Eserler Yasası 11 (1): “Müdürlük izni olmadan taşınmaz eski eserlere, doğa varlıklarına ve bunların bulunduğu alanlara ve/veya koruma alanlarına her çeşit geçici veya kalıcı inşai ve fiziki müdahalede bulunmak, içlerinde veya korunma alanlarında inşaat ve her türlü kazı yapmak veya herhangi bir amaçla kullanmak, iskan veya işgal etmek, yıkılmalarından veya tahriplerinden ortaya çıkan maddeleri almak, kullanım biçimini değiştirmek, niteliklerini etkileyecek şekil ve surette bölmek ve tahriplerine neden olabilecek biçim ve hizmetlerde kullanmak yasaktır.  Buna aykırı hareket edenler suç işlemiş sayılırlar.”

 

Çağıl Günalp’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

YENİDÜZEN NE YAZMIŞTI?


RAPOR YOK, KAZI VAR ! BAKAN HABERSİZ

 

Bafra’daki Aziz Tekla Şapeli’nin yerle bir edilmesi hafızalardaki yerini korurken, dün Kalecik’te bulunan antik Gastria Kalesi’nin kalıntılarının “K-PET’in kapasite artırma çalışmaları” esnasında büyük zarara uğratıldığı öğrenildi.Konu ile ilgili konuştuğumuz bölge kaymakamı Bünyamin Merhametsiz, bahse konu çalışmanın ÇED raporsuz gerçekleştiğini belirtti.


Bakan Çavuşoğlu: “Konu ile ilgili haberim yok”

 

Geçmişi 700 küsur yıla dayanan, antik Gastria bölgesindeki tarihi kalenin kalıntılarının yok edildiği belirtildi. İskele-Kalecik’te bulunan Kıbrıs Türk Petrolleri’nin (K-PET), kapasite artırım çalışması esnasında yapılan kazılarda zarar verilen tarihi kalıntıların durumu ile ilgili konuştuğumuz İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz, bölgedeki çalışmaların Çevre Etki Değerlendirme Raporu olmadan gerçekleştiğini söyledi. Bölgede tarihi eser olup olmadığı ile ilgili soruya “Ben tarihi eser görmedim” cümlesi ile cevap veren Merhametsiz, ÇED Raporu sonrası bölgede tarihi eser olup olmadığının anlaşılacağını dile getirdi. Bölgede 1.5 metre derinliğinde, 30 metre çapında bir alanın kazıldığını ifade eden Merhametsiz, çalışmaların kendisinin talimatı ile dün akşam saatlerinde  durdurulduğunu söyledi. Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise yaşanan olaydan haberi olmadığını belirtti.


İskele-Kalecik’te bulunan ve Templar (Tapınak) Şovalyeleri tarafından inşa edilen antik kentin kalıntılarının büyük bir kısmının Kıbrıs Türk Petrolleri’nin sınırı içerisinde olduğu biliniyor.

 

Bakan’ın haberi yok


Konuyla ilgili konuştuğumuz İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu konu ile ilgili bilgi sahibi olmadığını belirtti. Çavuşoğlu konu ile ilgili olarak “Bugün öğlen üçe kadar kaymakam ile birlikteydim. Bana böyle bir bilgi gelmedi” şeklinde konuştu.

 

Gastria Kalesi
Gastria isimli antik yerleşim yeri, Kalecik köyünün yaklaşık olarak 1 km ötesinde bulunuyor. Gastria isimli bölgeye Templar Şovalyeleri’nin 13. Yüzyıl’ın sonlarına doğru kale ve belli başlı yapılar inşa ettikleri biliniyor.

 

Yenidüzen

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık