Ana Sayfa Gündem Kabri kendileri kazdı

Kabri kendileri kazdı

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu EL-SEN’in dün mezarlıktan başlattığı grev babasını kaybeden bir vatandaşın acısını ikiye katladı. Babasını defnetmek için mezarlığa giden vatandaş, mezarlık çalışanlarının “sendika karar aldı, hiçbir şey yapamıyoruz” sözleriyle karşılaştı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2012 Cumartesi 10:31
Kabri kendileri kazdı

Yurdagül BEYOĞLU / STAR KIBRIS

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu EL-SEN’in dün mezarlıktan başlattığı grev babasını kaybeden bir vatandaşın acısını ikiye katladı. Babasını defnetmek için bugün mezarlığa giden vatandaş, mezarlık çalışanlarının “sendika karar aldı, hiçbir şey yapamıyoruz” sözleriyle karşılaştı. Ne yapacağını şaşıran vatandaş, önce Din İşlerine daha sonra Kaymakamlığa giderek yardım istedi. Kaymakamlıkta iken sendikanın mezardaki grevi kaldırdığını öğrenen vatandaş, babasını defnetmek için mezarlığa gitti ancak mezar kuyusu kazılmadığı için dışardan kepçe getirerek, arkadaşlarının yardımıyla mezar kazdı.

 

“MEZARLIĞA GİTTİM, GREVDEYİZ DEDİLER”


Konuyla ilgili olarak Star Kıbrıs’a konuşan vatandaş şunları söyledi: “Mezarlığa ilk gittiğimde defin işlerini yapan yıkayıcı olsun, mezar kazıcı olsun ‘sendikanın aldığı karar doğrultusunda grevdeyiz. Üç aydır ödenmedik, yıllardır sosyal sigortalar primlerimiz yatırılmıyor. Şimdiye kadar mecburen işledik’ dediler.“BÜYÜK BİR ÇARESİZLİK İÇİNDEYDİM”


Büyük bir çaresizliğe düştüm ama aklıselimi bozmak istemedim. Bir önceki gece televizyondan altyazı geçmişti, ‘defin işlerini Kaymakamlık ve Din İşleri yapacak’ diye. Önce Din İşlerine, sonra kaymakamlığa gittim. Kaymakamlıkta iken belediyenin defin işlerini başlattığını öğrendik. Bu arada naaş morgdaydı. Bunları hallettikten sonra babamı morgdan aldım. Cenaze arabası da yoktu. Çünkü belediyenin tüm araçları polis kontrolündeymiş. Bana verilen bilgi buydu. Gönyeli Belediyesi’nden cenaze aracı geldi. Daha sonra belediyeden de araç gönderdiler ama biz babamı morgdan mezarlığa Gönyeli Belediyesi’nin aracıyla taşıdık.

 

“DIŞARDAN KEPÇE GETİRDİK, KENDİMİZ KAZDIK”


Son karar çıkınca herkes görevini yaptı ancak kuyu açılmadığı için kepçeyi dışardan getirdik ve arkadaşlarla mezarı kazdık. Defnedici olsun, diğer çalışanlar olsun görevini yaptı. Çalışanlara da bir şey söylemek istemiyorum. Onlarda maaşlarını alamamış ve sendikanın talimatı doğrultusunda hareket ediyorlar ama insani değerlerin yüksek olduğu, insan hayatını ilgilendiren noktalarda grev yapmaları hoş değil. Hastane olsun, mezarlıklar olsun hassas noktalar. İnsan hayatı çok önemli. O yüzden insana zarar verecek grevler yapılmamalı.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık