Ana Sayfa Gündem Kalavaç köyü muhtarı:"Bölgeyi radyasyon testinden geçirdik"

Kalavaç köyü muhtarı:"Bölgeyi radyasyon testinden geçirdik"

Kültürün yaşatılması ve doğal ortamın korunması yönünde örnek köy olma özelliğini taşıyan Kalavaç Köyü, sağlık konularında da öncü rolünü sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 08:54
Kalavaç köyü muhtarı:

Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması ve çevre konusunda çalışmalarıyla tanınan Kalavaç köyü, doğal ortamı ve endemik bitkileri koruma çalışmalarının yanında bu kez de bölgedeki kanser vakalarını araştırdı.

 

Star Kıbrıs’a konuşan Kalavaç Köyü muhtarı Ömer Meraklı, bilim adamlarıyla birlikte bir çalışma yaptıklarını kaydetti. Muhtar olur olmaz ilk işinin kanser vakalarını araştırmak olduğunu söyleyen Meraklı, bununla ilgili olarak toprak analizi yaptırdığını ifade etti.

 

“ATIŞ BÖLGESİ OLUNCA ŞÜPHELENDİK”

Köylerinin yakınlarında atış bölgesi olduğunu ve bu atış bölgesinin hastalığa neden olabileceği konusunda kuşkuya kapıldıklarını belirten Meraklı, “askeri mıntıka olduğu için şüphelendik. Askeri faaliyetler, atışlar kanser yapar mı diye merak ettik. O dönemin komutanını köyümüze davet ettik, anlattık. Paşa’da ‘hay hay’ dedi, köyümüze geldi.

 

“TÜM BÖLGEYİ RADYASYON TESTİNDEN GEÇİRDİK”

Sular alındı, tahliller yapıldı, kanser yapıcı hiçbir bulguya rastlanmadı. Tüm bölgeyi özel giysilerle radyasyon testinden geçirdik. Bir şey çıkmadı” dedi. Ardından sivrisinek ve haşereye karşı kullanılan havaya ilaç püskürtme olayının tehlikesinin farkına vardıklarını kaydeden muhtar Ömer Meraklı, halkı bilinçlendirmek ve hijyen eğitimi vermek suretiyle haşere ilaçlarının kullanımına engel olduklarını belirtti.

 

“KÖYLÜYÜ BİLİNÇLENDİRDİK”

Halka bu ilaçların zararlarını anlattıklarını ifade eden Meraklı, “Projeyi geliştirirken öncelikle bilim insanları ile temasa geçtik. Onların verdiği bilgiler ışığında seminerler düzenleyip köylümüzü bilinçlendirdik” şeklinde konuştu.

 

“GENETİK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Bilim adamlarıyla birlikte yaptıkları çalışmalar sonunda köyün suyunda, toprağında ve bitkilerinde kanser yapıcı herhangi bir bulguya rastlanmadığını ifade eden Meraklı sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsi testten geçti. Topraktan, sudan numuneler alındı. Arı kovanları vardı, onlardan bile parça alındı, incelendi bir şey çıkmadı. Araştırmayı yapan doktorlar genetik olabileceği konusunda birleşti. Hakikaten de kanser olanlar aynı nineden, aynı dededen. Torunlarda aynı hastalıktan öldü. Onun yanı sıra Akdeniz ülkesi olmamız dolayısıyla yüzde 70’imiz taşıyıcıyız. Bununda etkisi var sanırım.

 

“KİMYASAL ZEHİRLER İÇİN YILDA 30 TRİLYON HARCANIYOR”

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, kimyasal zehirler için yılda eski parayla 30 trilyon lira harcıyoruz. Biz Avrupa’ya bunu zehir parası olarak veririz. 28 Belediyemiz var. Her belediye 1- bir buçuk trilyon vermiş olur. Bu konuda bilinçlenmemiz gerekiyor. Ben bunlarla ilgili toplantılara katılıyorum.”

 

“OSMANLI KÖYÜYÜZ”

Devletin yapması gerekenleri de bizzat kendilerinin yaptırdığına dikkat çeken Ömer Meraklı, birçok yerden katkı alabildiklerini açıklayarak şöyle dedi: “Şimdi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’yle bir projemiz var: Karma mimarlık. Birçok üniversiteyle de projemiz oldu. Biliyorsunuz köyün otantik bir yapısı var. Köyümüz tapuludur. Osmanlıdan kalmadır. Kültür ve gelenekleri yaşatan bir köydür. Dolayısıyla hükümetten olmasa da bana birçok yerden finansman sağlanıyor.

 

“PROJELERİMİZE DESTEK VERİYORLAR”

Evvelsi gün üç profesör geldi köyümüze. İkisi Ankara’dan, biri buradan. Ankara Üniversitesiyle su projesi gerçekleştirdik. Daha sonra endemik bitkilerle ilgili bir projemiz daha oldu Ankara Üniversitesi’yle. Bizim finansmanımız var Allaha şükür. Yeter ki ne istediğini bil.

 

“30 BİN LİRA PARAMIZ VAR”

Bugün 30 bin lira paramız var projede harcanmak üzere. Ben sivil toplum örgütlerinden de aldım, Kadın Birliklerinden de aldım, geçmiş Cumhurbaşkanından da aldım, şimdikinden de aldım. Hiçbir projem geri dönmedi. Osmanlı’dan miras olan bu köye sahip çıktı herkes.”

 

“HER YER BÖYLE OLAYDI AVUKATLAR AÇLIĞINDAN ÖLÜRDܔ

Tarihi ve kültürü yaşatan Kalavaç’ta adli suçların yaşanmadığını ifade eden Meraklı, “her yer bizim köy gibi olaydı mahkemeler kapanacaktı, avukatlar açlığından ölecekti” dedi.

Star Kıbrıs

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GAZETECİLER CASİNOLARDAN HARAÇ PEŞİNE DÜŞTÜ!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık