Ana Sayfa Sağlık Kalp dayanmaz

Kalp dayanmaz

Nüfus patlaması yaşayan Girne’nin Akçiçek Hastanesi’nde doktor ve hemşire sayısının yetersizliği hastaları isyan noktasına getirdi.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2013 Cumartesi 15:16
Kalp dayanmaz

Ziya NASIFOĞLU


Kuzey Kıbrıs’ta ‘nüfus patlaması’ yaşayan kentlerin başında gelen Girne’deki Akçiçek Hastanesi, doktor ve hemşire sıkıntısı yaşıyor. Söz konusu hastanede kardiyolog (kalp doktoru) bulunmazken, haftada 3 gün görev yapan nörolog ile radyolog ise hastalara yetişmekte zorlanıyor.


Ortopedi bölümünde görevli tek doktor, hastaların tümüne bakamadığı için, çaresizlik içinde kalanlar bir şekilde Lefkoşa’ya ulaşmak zorunda kalıyor.


Girne Aklçiçek Hastanesi’nde dahiliye doktoruna muayene olmak dahi ciddi bir sorun haline geldi. Doktorlar, çok sayıda hastaya yeterince vakit ayıramıyor, hastalar ise muayene olabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

 

Kadın Doğum Bölümü’nden yararlanılamıyor


Girne Akçiçek Hastanesi’nde röntgen cihazının bağlı bulunduğu bilgisayarın bozulması nedeniyle, gerek çalışma izinleri için gerekse ortopedi doktorunun görmesi amacıyla gerekli olan filmler çekilemiyor. Çalışanlar kendi imkânlarıyla bilgisayarı tamir etmeye çalışıyor. Röntgen bölümü için kullanılan numaramatik ile barkod sistemi de çalışmıyor.


Bağışlarla yapılan ve geçtiğimiz aylarda törenle açılan tam donanımlı yeni Kadın Doğum Servisi de eleman yetersizliği yüzünden kapalı tutuluyor.


Hal böyle olunca, hastaneye sıra numarası almak için sabahın erken saatlerinde giden vatandaşlar, doktorların bakması gereken hasta sayısının kısa sürede dolması veya bakınmaları gereken doktoru bulamamaları nedeniyle tedavi ve muayeneleri yapılamadan geri dönüyor.

 

6 doktor, 5 hemşireye ihtiyaç var


Girne Akçiçek Hastanesi’nde hastalara sorunsuz bir şekilde bakılması için acilen en az bir ortopedist, nörolog, radyolog ve dahiliyeci istihdam edilmesi gerektiği belirtiliyor. Kalp doktoru olmayan hastaneye mutlaka en az 2 kardiyolog alınması gerektiğinin altı çiziliyor. Hemşire sayısının az olmasından dolayı, fazla mesai yapılarak bu açığın kapatıldığı, bu nedenle hastanede en az 5 hemşireye daha ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.


Girne ilçesinin nüfusunun Mağusa’yı geçmesine rağmen yeteri kadar doktor ve hemşire istihdam edilmediğinden yakınılırken, hastanedeki doktor ve hemşire sayısının yeniden gözden geçirilmesine dikkat çekiliyor.


Mağusa’da bir yılda 350, Girne’de ise 550 doğum gerçekleşirken, acil serviste bakınan hasta sayısı ile hastalara giden ambulans sefer sayısının fazlalığının da Girne bölgesinin ne kadar yoğun olduğu üzerinde durulmasına neden olunuyor.

 

Girne milletvekilleri nerede?


Bugüne kadarki tüm iktidar ve muhalefet Girne milletvekillerinin çoğunun doktor olmalarına rağmen Akçiçek Hastanesi’ne sahip çıkmadıklarından yakınılırken, milletvekillerinin açılış, cenaze ve düğünlere gösterdikleri ilgiyi hastanelerine de göstermeleri isteniyor.


Mağusa milletvekillerinin bölgelerine sahip çıktıkları iddia edilerek, sağlık alanında Mağusa’ya ihtiyaç duyulan yatırımların yapıldığı ve gerekli doktor sayısının da hastanede görev aldığı öne sürülüyor.


Hayat şartlarının değişmesi nedeniyle kalp krizine bağlı ölümlerde artış olmasına rağmen, göğüs ağrısı şikayetiyle gelenlere Girne Akçiçek Hastanesi’nde hastalara bakacak kalp doktoru olmamasından dolayı, hastalar diğer doktorların muayenesinden sonra evine gönderiliyor. Hastanede yaşanan sıkıntıların giderilmemesi durumunda ise 29 Nisan’da süresiz greve gidilebileceğinden bahsediliyor.

 

Hastalar ne dedi?

 

Sabriye Ateş:
“Almanya ile KKTC arasındaki hastanelerde çok fark var. Ben bu farkı yaşayarak fark ettim. Hükümetler sağlığa daha fazla yatırım yapmalı. Oğlumun ellerinde çatlak var. Doktorun bize bakması için uzun bir süredir sıra bekliyoruz. Hastanede bir ortopedist varmış, o da hangi bir hastaya yetişecek?”

 

Gökçen Gürdalı:
“Boynum ağrıyor ancak doktorun bakması gereken hasta sayısı dolduğundan bana sıra numarası kalmadı. Bugün sabah saat 09.00’da geldim. Artık bir sonraki gün, sabah saat 06.00 gibi burada olmam gerekecek.”

 


Selami Tehneldere:
“Hastaneye sabah saat 06:30’da geldim ve saat 08.00’e kadar sıra numarası almam için bana sıra gelmesini bekledim. Bu esnada birine bir şey olsa, ilgilenecek biri yok. Ayrıca hastanenein tuvaletleri de çok pis.”

 

Metin Topçu:
“Akdeniz Anemisi için gerekli olan bir ilacı bir aydan beridir bulamıyorum. Hangi doktorun ne gün çalıştığını öğrenmek için santrali arıyoruz ancak net bir bilgi alamıyoruz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık