Ana Sayfa Yurt Kalp yetmezliği vardı

Kalp yetmezliği vardı

Ülkenin tanınmış sendikacı ve köşe yazarlarından Arif Hasan Tahsin sevenlerine veda etti.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:33
Kalp yetmezliği vardı

Kıbrıs siyasi ve sendikal yaşamının önemli isimlerinden Arif Hasan Tahsin bugün saat 18.30'da tedavi gördüğü Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Tahsin’in bugün vasiyetine uygun olarak toprağa verilmesi bekleniyor.


Devlet Hastanesi Onkoloji Servis Sorumlu doktoru Özlem Gürkut’tan alınan bilgiye göre, uzun süreli kalp yetmezliği rahatsızlığı olan ve prostat kanseri tedavisi gören Arif Hasan Tahsin, cuma günü kanserden kaynaklanan yoğun ağrıları nedeniyle hastaneye yattı. Işın tedavisi uygulanması kararı üzerine Tahsin, Güney Kıbrıs’ta programlanmış ışın tedavisi bulunduğu ve oradaki doktorunu görmek istediği gerekçesiyle kendi isteğiyle bugün saat 13.30’da hastaneden taburcu oldu.


Saat 14.00’de kalp durması nedeniyle 112 Acil Servisi ile tekrar hastaneye getirilen Tahsin’in kalbi çalıştırılarak yoğun bakıma alındı. Ancak daha sonra kalbi tekrar duran Tahsin’in kalbi 45 dakika süren uğraşlara rağmen çalıştırılamadı. Arif Hasan Tahsin saat 18.30’da öldü.

 

Arif Hasan Tahsin kimdir?


Arif Hasan Tahsin, 30 Ağustos 1936 yılında Dillirga Bölgesi köylerinden Bozdağ'da (Aytotoro) doğdu. İlk, orta, lise ve Öğretmen Koleji’ni Lefkoşa’da okudu. 1961 yılında Öğretmen Koleji’nden mezun oldu. 1968 yılında kurulan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı.


1971 yılından 1985 yılına kadar Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın yönetim kurulunda faal üyelik, sekreterlik ve başkanlık görevlerinde bulundu.


Yazı yazmaya 1978 yılında Sendika’nın yayınladığı Söz gazetesinde başladı. 1982’de Söz gazetesinde yazdığı bir yazı nedeniyle iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, meclisin Özel Af Yasası ile üç gün sonra serbest bırakıldı. 1983’te, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nı temsilen Kurucu Meclis’e girdi. 1985’te cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday oldu. 1990 seçimlerinde Yeni Kıbrıs Partisi’ne katıldı. Milletvekili adayı oldu. Uzun yıllar Yeniçağ gazetesinde yazı yazdı.


Yayınlanmış 6 tane kitabı bulunan Arif Hasan Tahsin’nin ilk evliliğinden 3 oğlu ve altı torunu bulunuyor.

 

Basın-Sen: Bir çınarı yitirdik


Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), Arif Hasan Tahsin’in ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayımlayarak, “Kıbrıs Türk halkı, bir çınarını daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor” dedi.


Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz mesajında, “Toplumsal serüvenimizin yaşayan gerçekçi tanıklarından olan hocamızı kaybetmenin şoku ve üzüntüsü içerisindeyiz. Yaşam onsuz da yaşanmaya devam edecek. Ancak onun gibi, geçmişle gelecek arasında köprü kuran gerçekçi insanların her gün için aramızdan ayrılması, toplumsal varoluş mücadelemizde kuşkusuz boşluklar doğuracak” ifadelerini kullandı.


Darbaz, “Sevgili Arif hocamız, yitirdiğimiz pek çok iyi insan gibi seni de hep sevgiyle, saygıyla anmaya devam edeceğiz” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık