Ana Sayfa Sağlık Kamiloğlu ülkede tekiz dedi

Kamiloğlu ülkede tekiz dedi

Lefkoşa Hastanesi’ndeki göğüs, kalp ve damar cerrahi servisinde son 2 yılda 289 açık kalp ameliyatı yapıldı.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:31
Kamiloğlu ülkede tekiz dedi

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisi’nin Türkiye ve Güney Kıbrıs’la yarışır durumda olduğu ve 2012 yılında bugüne kadar 145 vakaya müdahale edildiği kaydedildi.

 

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı ve Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisi Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, serviste yapılan müdahaleler ve genel durumuyla ilgili bilgi verdi. Toplantıda, ameliyatları gerçekleştiren, göğüs kalp damar cerrahi ekibi de hazır bulundu. Kamiloğlu, cumartesi günü “aort duvarındaki yırtık” nedeniyle ameliyat ettikleri Leonara Taylor’un durumu hakkında bilgi vererek, yoğun bakım servisinde müşahede altında tutulan hastanın genel durumunun iyi olduğunu ve ameliyatının başarılı geçtiğini söyledi. Kamiloğlu, basın mensuplarının yoğun bakım ünitesinde hastanın görüntüsünün alınmasına olanak sağladı. Ardından ameliyathaneyi gezdirerek, ameliyathanenin yeterli donanıma sahip olduğunu, ameliyathanede her cihazdan iki tane bulunduğunu anlatan Kamiloğlu, yurt dışında bile birçok hastanede cihazların yedeğinin bulunmadığını belirtti. Göğüs Kalp Damar Cerrahi servisinde yıllardır personel ve araç, gereç sıkıntısını yaşamadıklarını, çok iyi bir ekipleri olduğunu vurgulayan Kamiloğlu, geçen yıl 144 açık kalp ameliyatı yaptıklarını, bu yıl ise, bugüne kadar 145 vakaya müdahale ettiklerini söyledi. Ekiplerindeki herkesin “on call” olsun veya olmasın, acil bir durumda yarım saat içinde hastaneye geldiğini ifade eden Kamiloğlu, “özverili, disiplinli, çalışkan bir ekibimiz var” dedi. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nin kendi kendiyle yarışır durumda olduğunu, KKTC’de tek olduklarını, serviste yapılan işlerin Türkiye’de bile sadece bazı hastanelerde yapılabildiğine dikkat çeken Kamiloğlu, ülkedeki maliyetlerin de Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye göre çok düşük olduğunu kaydetti. Dr. Ramadan Kamiloğlu, aort yırtığı vakalarının Güney Kıbrıs’ta 80-120 bin Euro, Türkiye’de 60 Bin TL’nin üzerinde, KKTC’de ise 20-30 bin TL civarında olduğuna işaret ederek, by-pass ameliyatlarının ise vatandaşlara bin 500 TL civarında yapıldığını, damar içinde yapılan müdahalelerde ise, takılan protezin sadece yüzde 20’sini vatandaşın ödediğini, gerisini devletin karşıladığını belirtti.

 

Göğüs, Kalp Damar Cerrahi Servisi ameliyathanesinin özelliklerine de değinen Kamiloğlu, ameliyathanede mikroptan arındırılmış basınçlı hava üfleyen bir sistemin bulunduğunu, bu sistem sayesinde, dışarıdan mikrop ve benzeri hiç bir şeyin içeri giremediğini, hastanede buna benzer 3 tane daha ameliyathane bulunduğunu vurguladı. Kamiloğlu, vatandaşların gönül rahatlığıyla hastaneden hizmet alabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık