Ana Sayfa Siyaset Kamu finansmanı tükendi

Kamu finansmanı tükendi

Kıbrıs Bankası’ndaki 1,8 milyar Euro değerindeki teminat kapsamı dışındaki mevduat, eylüle kadar dondurulacak.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 07:21
Kamu finansmanı tükendi

Rum kesiminde, ekonomide yaşanan krizin ardından, “Kıbrıs Bankası”nda bulunan teminat kapsamı dışındaki mevduatların yüzde 22,5’inin, bir diğer ifadeyle 1,8 milyar Euro’luk bir meblağın, Eylül ayına kadar bloke edileceği haber verildi.


İlgili haberlerde, Kıbrıs Bankası’ndaki mevduatların nihai tıraşlama oranı belli olana kadar, 1,8 milyar Euro değerindeki teminat kapsamı dışındaki mevduatın, Eylül ayına kadar dondurulacağı ifade edildi.


Haberi “Milyarları Donduruyorlar… Kıbrıs Bankası: 3,1 Milyar Euro’yu Tıraşlıyorlar, 1,8 Milyar Euro’yu da Bloke Ediyorlar” başlıklarıyla manşetten yayımlayan Fileleftheros, Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin önceki gün uzun süren bir toplantı gerçekleştirdiğini ve toplantıda “sahnenin değiştiğini” yazdı.


Kıbrıs Bankası’nda bulunan teminat kapsamı dışındaki mevduatların yüzde 37,5’inin, bir diğer ifadeyle 3,1 milyar Euro’luk bir rakamın hisse sermayesine dönüştürüleceğini (tıraşlanacağını) anımsatan gazete, yüzde 22,5’lik bir oranın ise, bankanın sermayelendirilmesi tamamlanana kadar bloke edileceğini haber verdi.


Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin önceki günkü toplantısında, Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in, bankacılık sektöründeki durumla ilgili olarak eleştirilere yanıt vermeye çalıştığını yazan gazete, Dimitriadis’in kararların siyasi olduğunu ve Merkez Bankası’nın bunları uygulamakta olduğunu, öte yandan (geçmişte) hükümet ile farklı bir algılama içerisinde olduklarının açık olduğunu dile getirdiğini kaydetti.


Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in ise kamu finansmanı konusunda tehlike çanları çaldığını kaydeden gazete, Yeorgiadis’in, memorandumun imzalanmaması durumunda, ödemelerin duracağı uyarısında bulunduğunu belirtti.

 

Toplantıya katılan Hazine Müsteşarı Rea Yeorgiyu’nun ise, iki hafta içerisinde derhal 80 milyon Euro bulunması gerektiğini söylediğini ileten gazete, hem Maliye Bakanı, hem de Merkez Bankası başkanının, Euro bölgesinden çıkmalarının bir seçenek olmadığı gibi, B planı da teşkil etmediğini yinelediklerini ekledi.


Haberine iç sayfalardan yer vermeye devam eden gazete, Kıbrıs bankasındaki mevduatların nihai tıraşlama miktarı kesinleşene kadar, bankada bulunan teminat kapsamı dışındaki 1,8 milyar Euro’luk mevduatın Eylül ayına kadar bloke edileceğini yineledi.


Bu rakamın, bankanın sahip olduğu mal varlıklarının değer saptama raporu tamamlanana kadar bloke edileceğini kaydeden gazete, Merkez Bankası Başkanının Komitede yaptığı bilgilendirmeye dayanarak, raporun en geç Haziran ayına kadar tamamlanacağını; hisselere veya mevduatlara dönüştürülecek olan miktarın nihai tutarının belirlenmesi için de, paraların 90 gün daha (eylül ayına kadar) bloke edileceğini ekledi.

 

Ödemelerin durma tehlikesi var


Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in, Komite toplantısında, ödemelerin durmaması için, iki hafta içerisinde 80 milyon Euro’ya ihtiyaç duyulduğunu söylediğini aktaran gazete, Yeorgiadis’in, kamu finansmanının tükendiğini söylediğini iletti.


Gazeteye göre, Komite toplantısında konuşan Hazine Müsteşarı Rea Yeorgiyu ise, devletin banka ve yarı devlet kurumlarından şu anki kısa vadeli iç borçlanmasının, 966,7 milyon Euro’ya ulaştığını söyledi.


Rum Yönetimi’nin Merkez Bankası’ndaki özel rezervinin 85 milyon Euro civarında olduğunu da anlatan Yeorgiyu, bunun yeterli olmadığını ve ödemelerin durmaması için, 24 Nisan’dan önce 80 milyon Euro daha bulunması gerektiğini ifade etti.


Maliye Bakanı Yeorgiadis de konuşmasında, memorandum ve kredi sözleşmesinin imzalanmaması ve ilk taksitin Rum kesimine ödenmemesi durumunda, ödemelerin duracağını söyledi.


Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda, ödemelerin durması gibi bir konunun gündemde olmadığını da dile getiren Yeorgiadis, kredi sözleşmesinin herhangi bir sebepten dolayı imzalanmaması halinde, hem Güney Kıbrıs hem de Euro bölgesinde tehlikeyle karşı karşıya kalacaklarını dile getirdi.

 

“Hükümetin B planı yok”


Rum kesiminin Euro bölgesinden çıkmasının, sadece iki bankanın değil, Rum ekonomisinin tamamının birden çok kez tıraşlanması anlamına geleceğini de dile getiren Yeorgiadis, bunun vatandaşların yaşam standardının yıllarca geriye gitmesine sebep olacağını anlattı.


Rum hükümetinin bir B planı üzerinde çalışmadığı gibi, B planı bulunmadığını da dile getiren Yeorgiadis, hükümet için memorandum çerçevesinde uzlaşılanların hayata geçirilmesinin aynı zamanda “Euro bölgesi ile AB’de kalmanın” tartışma konusu dahi olmadığına açıklık getirdi.


Yeorgiadis, programın hayata geçirileceğini, Euro bölgesinde kalacaklarını, zor bir dönem geçireceklerini fakat başaracaklarını da sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık