Ana Sayfa Yurt Kamu-İş: Kıdem tazminatının kaldırılması hazmedilecek bir davranış değildir

Kamu-İş: Kıdem tazminatının kaldırılması hazmedilecek bir davranış değildir

Kamu-İş, Türkiye Cumhuriyeti’nde kıdem tazminatları çeşitli yasalarla korunurken Kuzey Kıbrıs’ta kıdem tazminatının kaldırılacağını savunup bunun hazmedilecek bir davranış olmadığını kaydetti.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 11:46
Kamu-İş: Kıdem tazminatının kaldırılması hazmedilecek bir davranış değildir

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, yazılı açıklama yaparak Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik ve mali işbirliği protokolüyle ilgili görüşlerini aktardı.

 

“Yapılacak olan yardımlara karşılık, kurumlar, şirketler, limanlar, enerji alanlarına, Telekomünikasyon Dairesi fonksiyonlarına, Ercan Havalimanı, turizm, tarım ve ulaştırma ile haberleşme alanlarına ve KIB – TEK üretim, iletim ve dağıtım fonksiyonlarına ayrılarak hizmet kalitesinin yükseltilmesi, kayıp kaçağın azaltılması, tahsilâtın artırılması amacıyla elektrik dağıtım sisteminin işletme hakkı devredilecektir” diyen Dilek, yani Kuzey Kıbrıs’ın önemli alanlarında işlevleri olan kurum, kuruluş ve şirketlerin özelleşme kapsamına alındığını kaydetti. Çalışma hayatıyla ilgili gelişmelerin de çalışanların son derece aleyhine olduğunu ifade eden Dilek, özetle şöyle dedi: “Ayrıca kamu – kurum ve şirketlerde, Toplu İş Sözleşmeleri ile kamudan yüksek olarak belirlenen ihtiyat sandığı kesintileri kamu ile eşitlenecektir. 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik yasası ve daha sonra 2012 yılında değiştirilen sosyal sigorta yasasının gelirleri giderlerini karşılayamıyor. Her geçen yıl açık katlanarak büyüyor. Bu da işçi ve çalışan kesime büyük bir darbe olarak nitelendiriliyor. Yine programda yer alan sendikal hakların yeniden gözden geçirilmesi çalışanlarımıza vurulacak başka bir darbe olacaktır. Geçmişten bugüne kadar oluşturulan paket veya programın kötü tarafları işçiye faturalandırılıyor.

 

Program yatırımlar açısından, mutlaka Kuzey Kıbrıs Türk halkına büyük katkılar sağlayacaktır. Programda Kuzey Kıbrıs halkının çok ihtiyacı olan sağlık sigortasının olmayışı büyük bir eksikliktir. Bunları da hatırlatırken, paketler ve programlar yapılırken çalışanlarımızı ve işçilerimizi göz önünde bulundurulması ve her defasında kayıplara uğramamasını öneririz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık