Ana Sayfa Sağlık Kan bağışındaki düşüş ele alındı

Kan bağışındaki düşüş ele alındı

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Thalassaemia Derneği arasında gerçekleştirilen görüşmede, kan bağışında yaşanan düşüş ve problemler değerlendirildi.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2016 Pazartesi 16:39
Kan bağışındaki düşüş ele alındı

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Thalassaemia Derneği ile bugün gerçekleştirdiği toplantıda, kan bağışındaki düşüş ve yaşanan sıkıntıları ele aldı.
 
Bakanlık basın bürosundan verilen bilgiye göre, Thalassaemia Derneği Başkanı Derya Güven, ülkede kan bağışı konusunda düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Halkın kan bağışı konusuna önem verdiğini ancak ulaşım anlamında sorun yaşanmasından dolayı yeteri kadar kan depolayamadıklarını ifade eden Güven, halkın kan bağışı yapabilmesi için ayaklarına gidebilecek kan toplama araçlarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kan bağışına teşvik amacıyla Avcılık Federasyonu ile bir çalışma yapılacağını belirten Güven, kan bağışı yapan avcıların ruhsatlarında indirim veya muafiyet sağlanması gibi bir düşünceleri olduğunu kaydetti.

Güven, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş'tan bu düşüncenin hayata geçirilip geçirilemeyeceği konusunda da bilgi istedi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, kan toplama otobüsleriyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın görüştüğünü ve otobüslerin alınacağını söyledi.

Kan bağışının düşmesini halkın ilaç tüketiminin fazla olmasına bağlayan Denktaş, "Ben de bağışta bulunamıyorum çünkü kullanmak zorunda olduğum ilaçlar var''dedi.

Serdar Denktaş, Avcılık Federasyonu ile başlatılması düşünülen çalışmanın hayata geçirilebileceğini belirterek, geçmişte 3 karga başı getirdiğinde ruhsat ödemesinden muaf tutulan avcıların karga başı getirmek yerine kan bağışı yapabileceğini söyledi.

Denktaş, halkın kan bağışı konusuna daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık