Ana Sayfa Yurt Kanlıköy Göleti’nde toplu balık ölümleri dikkat çekiyor

Kanlıköy Göleti’nde toplu balık ölümleri dikkat çekiyor

Son zamanlarda birçok balık öldü

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 15:40
Kanlıköy Göleti’nde toplu balık ölümleri dikkat çekiyor

Hasan ÇAĞDA

 

Kanlıköy Göleti’nde birkaç günden beri devam eden toplu balık ölümleri görenleri korkutuyor.


Bölgeye kuş gözlemi yapmak için giden Kıbrıs Türk Biyologlar, Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği üyelerinin haber vermesi üzerine ortaya çıkan korkunç olayın henüz kesin sebebinin bilinmediği, ancak kirliliğe bağlı oksijen yetersizliği ile kimyasal zehir nedeniyle toplu ölümlerin meydana gelmiş olabileceği üzerinde durulduğu vurgulandı.


Olayın öğrenilmesinin ardından gölete giderek inceleme yapan ve KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven, uzun süreden beri birçok gölette kuş gözlemi yaptıklarını ve buralardaki değişiklikleri anında tespit ettiklerini kaydetti.


Kanlıköy Göleti’ndeki durumu fark eder etmez Çevre Dairesi ile Hayvancılık Dairesi’ne bilgi verildiğini söyleyen Türkseven, ilgili dairelerin göletten alacağı numunelere uygulanacak testler neticesinde gerçeğin ortaya çıkacağını vurguladı.


Kirliliğe bağlı oksijen yetersizliği ile kimyasal zehir olasılıkları üzerinde durulduğunu dile getiren Niyazi Türkseven, balıkların zehirlenerek öldürülmüş olabileceği ihtimaline karşın tahlil sonuçları çıkana dek acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.


Gönyeli Belediyesi ile işbirliği yapılarak ölü balıkların kısa sürede toplanarak imha edilmesi gerektiğini belirten Türkseven, gölet çevresinde ölmüş veya ölmek üzere olan balıkları kepçeyle toplayan vatandaşların engellenerek çevreye konacak uyarıcı levhalarla halkın uyarılması gerektiğini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık