Ana Sayfa Karakola neden itiraz ediliyor?

Karakola neden itiraz ediliyor?

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde meydana gelen olay yürekleri ağza getirdi. Kayacık Köyü'nde bir karakol inşaatı ek binası yüzünden çıkan olaylarda 1 kişi öldü 6 kişi de yaralandı.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 12:39
Karakola neden itiraz ediliyor?

Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiği dönemde Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde meydana gelen olay yürekleri ağza getirdi. Gezi Parkı olayları meşgul olan, Türkiye bir süredir Açılım Süreci'nde yol kat etmişken Lice'nin Kayacık Köyü'nde bir karakol inşaatı ek binası yüzünden çıkan olaylarda 1 kişi öldü 6 kişi de yaralandı. Olaylar kamuoyunun dikkatinden kaçmadı. Sadece "karakol ek bina yapılıyor" diye başlayan gösteriler bir anlam verilemedi ve Çözüm Süreci'ne darbe olarak nitelendirildi. Protestoların ardından ortaya atılan iddialar ise hiç de yabana atılır değil...

Lice'deki olaylarda 1 ölü 6 yaralı

Diyarbakır'ın Lice ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Kayacık Köyü'nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun yenileme çalışmaları sırasında ek bina inşaatı yapılmasını istemeyen sayıları 200'e yakın köylü, inşaata tepkilerini göstermek için yürüyüşe geçti. Kayacık Jandarma Karakolu'nun önünde toplandılar. İnşaat alanındaki işçilerin kaldığı çadırları ateşe verdiler, molotof attılar.

Göstericilerin karakol inşaatına girmesine engel olmak isteyen jandarma ekipleri olaya müdahale etti. Dağılmaları için biber gazıyla kullandılar. Arbede yaşanması üzerine asker havaya uyarı ateşi açtı. Sonrasında çıkan olaylarda 18 yaşındaki Medeni Yıldırım isimli 1 vatandaş hayatını kaybederken, 6 kişi yaralandı. Yaralılar Lice ve Diyarbakır'daki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Kalabalığı yönlendirmek isteyen birkaç kişinin Kayacık yolunu trafiğe kapatma girişimleri kısa sürdü

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, olay sonrasında yaptığı açıklamada gösterici grubun çadırları yakmak için molotof atarken dağılmaları için sesli uyarı yapıldığın ancak grubun dağılmayıp yeniden saldırıya geçmesi ve grup içerisinden bir göstericinin silahla ateş açması sonuca gruba gazla müdahale edildiğini açıkladı.

Lice Kaymakamı Özer Özbek de olayların öncesinde, bölgede karışıklık çıkarmak için gösteriler yapılacağı ve kalabalığın içerisinde silahlı kişiler olduğu istihbaratını aldıklarını açıkladı.

Olay sonrası Bölge milletvekillerinden sivil toplum kuruluşları bölgeye akın etti. Yaşananların barış sürecini sabote etmeye yönelik sabotaj olabileceği iddiasında bulunuldu.  Savcılık olayı araştırıyor ve ölüm ve yaralanmalara karışan silahların tespiti için balistik inceleme de yapılacak.  

Karakola neden itiraz ediliyordu?

BDP'liler tarafından protestolara  hedef olan Kayacık'ta inşaatı süren karakola itiraz nedeninin ise "Kalekol" olması yüzünden olduğu tahmin ediliyor.  Çünkü Kalekol olarak inşa edilen bina ultra güvenlikli, 80 santim kalınlığındaki dış duvarları, havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor. Çatısı havan toplarına karşı dayanıklı inşa edilen ve dış kapıların tamamı çelik olan binaların pencereleri de kurşun geçirmez camla kaplanıyor. Karakolun dışı da üç aşamalı özel betonarme duvarlarla çevriliyor. Kalekol çevresinin emniyeti ise Aselsan tarafından geliştirilen ‘İzci' adı verilen uzaktan kumandalı robot araçlarla sağlanıyor. 8 kilometreyi rahatlıkla görebilen elektronik ateşleme sistemli termal kameralar 7 gün 24 saat çalışıyor.

Kayacık Köyü ile ilgili ilginç iddia

Kayacık köyünde yaşananlar akıllara birçok soruyu da beraberinde getirdi. Olayların, Çözüm Süreci olarak adlandırılan toplumsal barışa karşı yapıldığı öne sürülse de bölgeden gelen bilgiler olayın farklı bir arka planı olabileceği ihtimalini gözler önüne seriyor.

Kayacık'taki karakol inşaatına saldıran göstericiler arasından 3 sabıkalı kişinin yer aldığı ve olayları provoke ettikleri öne sürülüyor. Sabıkaları olan 3 kişi de daha önce "uyuşturucu ticareti" yüzünden hüküm giymiş. Yaralananların içerisinde "sabıkalı kişilerin" de olduğu iddialar arasında... Protestoların tek nedeninin çözüm sürecini baltalamak olduğu düşünülmüyor. 

En büyük uyuşturucu operasyonları bölgede

Diyarbakır'ın Lice İlçesi, en yoğun uyuşturucu operasyonlarının yapıldığı bölgeler arasında yer alıyor. Özellikle "Hint Keneviri" ekimi son derece yaygın! Bölgede uyuşturucu ticareti ciddi boyutlarda olduğundan bölgede bu işten ciddi şekilde nemalananların da olduğu biliniyor. İddialara göre gösterilerinin görünürdeki hedefi Çözüm Süreci'ni baltalamak. Arka planında ise yoğun uyuşturucu yetiştiriciliği ve ticareti var. Bölgeye yapılan Kalekol, uyuşturucu trafiğine darbe vuracağından bu işle meşgul olanlar inşaatı bölge halkını kışkırtarak engellemeye çalışıyor.

Son dönemde operasyonların yoğunlaştığı Lice  ve civarında tonlarca uyuşturucunun ele geçirildiği biliniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık