Ana Sayfa Sağlık Karpaz'da 50 engelli çocuk, uzanacak devlet elini bekliyor

Karpaz'da 50 engelli çocuk, uzanacak devlet elini bekliyor

Birçok alanda hizmetlerden mahrum kalan Karpaz bölgesinde, engelli çocukların eğitimine yönelik de adım atılmadı. Yaklaşık 50 engelli çocuk, uzanacak devlet elini bekliyor.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 12:40
Karpaz'da 50 engelli çocuk, uzanacak devlet elini bekliyor

Ceren Özbil-HAVADİS- Her konuda ihmal edilen Karpaz bölgesi özel eğitim konusunda da ihmal ediliyor. Karpaz bölgesinde 50 engeli birey bulunurken bölgede bu bireylerin ilkokuldan sonrasında eğitim görebileceği bir tek okul bile bulunmuyor.


Karpaz Bölgesi Engellilere Yardım Derneği’nin tüm girişimlerine rağmen, bölgeye yıllardır ilkokul sonrası engelli bireylerin eğitim göreceği özel eğitim merkezi hala açılmadı.


Sadece bir ilkokul var…


Karpaz bölgesinde engelli öğrencilere yönelik eğitim veren tek okul Ziyamet’te bulunan ve sadece ilkokul çağındaki öğrencilere eğitim veren Ziyamet Özel Eğitim Merkezi.


Bölgedeki ilkokul çağını geçen engelli öğrenciler ise ailelerinin maddi imkanlarına göre Lefkoşa ve Gazimağusa’da bulunan özel eğitim okullarına gidebiliyor. Ailelerinin maddi imkanları olmayan engelli öğrenciler ise ilkokuldan sonra eğitime devam edemiyor.


Öğrendiklerini unutuyorlar…


Diğer bireylere göre farklı gelişim gösteren engelli kişiler, ilkokuldan sonra eğitimlerine devam edemediklerinde öğrendiklerini unutmaya başlıyor.


Aldıkları eğitimle alışveriş yapmak, kahvaltı hazırlamak gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenen engelli bireyler, eğitimlerine devam edemeyince kendi ayakları üzerinde duramaz duruma geliyor.


Sevindi: 2 yıldır uğraşıyoruz


Karpaz Bölgesi Engellilere Yardım Derneği Kurucu Başkanı Ayla Sevindi, bölgede yetişkinlere yönelik Özel Eğitim Merkezi açılması için iki yıldır uğraş içinde olduklarını belirtti.


Bölgede ilkokul sonrası engelli bireyler için özel eğitim binası yapılacak birçok alan bulduklarına işaret eden Sevindi şu şekilde konuştu:


“Bölgemizde 50’nin üzerinde engelli birey var. Bu bireyler ilkokula kadar eğitim görebiliyor. Bölgede ilkokul sonrası eğitim göremeyen engelli bireylere okul yapılması için birçok bina bulduk. Ama başkalarının bu binaları hayvanları için ya da eşyalarını koymak için kullanması nedeniyle bu binaları boşaltmadılar.”


“Hayattan koparılıyorlar”


İlkokula kadar eğitim gören engelli öğrencilerin daha sonra okulla gidememeleri nedeniyle sosyal hayattan koparıldığına dikkat çeken Sevindi şu ifadeleri kullandı:


“Engelli bireyler diğer öğrencilerden farklı gelişiyor. Bu nedenle ilkokula kadar eğitim gören engelli çocuklarımızın ilkokuldan sonra eğitim görememesi onların sosyal hayattan kopmasına neden oluyor.  Karpaz her konuda olduğu gibi özel eğitim konusunda da ihmal ediliyor.”


“Ailelerden yoğun talep var”


Karpaz Bölgesi Engellilere yardım Derneği Başkanı Ayla Sevindi, ailelerinde bölgeye ilkokuldan sonra eğitim verecek özel eğitim merkezi yapılmasını istediğini belirtti. Bu konuda derneğin girişimleri başlar başlamaz engelli öğrencilerin velilerinin sürekli kendisini telefonla arayıp özel eğitim okulu açılmasını dile getirdiklerini belirten Sevindi şu ifadeleri kullandı:


“Veliler de bölgeye ilkokul sonrası eğitim veren özel eğitim merkezi açılmasını istiyor. Dernek olarak biz bu girişimlere başladıktan sonra telefonlarım hiç susmadı. Veliler sürekli olarak arayıp soruyor.”


Demirci: İvedilikle okul yapılmalıdır


Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Karpaz bölgesinin her konuda ihmal edildiği gibi özel eğitim konusunda da ihmal edildiğini belirtti. Özellikle Karpaz bölgesinde 30 yaş üstü ve 40 yaş üstü engelli bireyler bulunduğuna dikkat çeken Demirci şu ifadeleri kullandı:


“11 yaş özel eğitim merkezi ivedilikle yapılmalıdır. Özellikle Karpaz bölgesinde 11 yaş üstü birçok engelli birey vardır. Bu kişilere aileleri tarafından bakılmaktadır. Ancak anne ve babalarının rahatsızlanması durumunda tamamen kimsesiz kalacaktır. Buradan yetkililere çağrı yapıyorum. İvedilikle bölgemize özel eğitim merkezi yapılsın.”


Orun: Girişim olursa biz destek vermeye hazırız


Bölge 18 yaş üstü özel eğitim veren bir okulun şart olduğunu söyleyen İskele Belediye Başkanı Halil Orun, “Böyle bir girişim yapılırsa biz maddi de manevi de destek vermeye hazırız” dedi. Orun şu şekilde konuştu:


“İskele bölgesinde birçok engelli kardeşimiz var. Bölgede okul olmadığı için bu kişiler Girne ya da Lefkoşa’ya gitmek zorunda kalıyor. Böyle bir girişim olursa biz gereken desteği vermeye hazırız.”


Ünverdi: Çalışmalar başlattık


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Karpaz bölgesinde 18 yaş üstü özel eğitim veren bir merkeze ihtiyaç olduğunu söyledi ve bu konuda girişim başlattıklarını belirtti. Ünverdi şu ifadeleri kullandı:


“Karpaz bölgesinde 18 yaş üstü eğitim veren özel eğitim merkezi açılması için girişimleri başlattık. Bölgede birçok özel eğitime ihtiyaç duyan birey var. Bu merkez ya İskele’ye ya da Karpaz’a açılacak. Zaten ben göreve geldikten sonra ülkede bulunan özel eğitim okullarının sayısını artırdım. Şimdi de bu kişilerin evlerinden alınıp okullarına daha rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için yeni otobüs alma çalışması içindeyiz. Bu öğrencilerin okullarda eğitim aldıktan sonra kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir duruma geldiklerini görmek bizi mutlu ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık