Ana Sayfa Yurt Karpaz'daki öğretmen lojmanları ahırdan farksız

Karpaz'daki öğretmen lojmanları ahırdan farksız

Karpaz bölgesinde bulunan Öğretmen Lojmanları bakımsızlıktan harabeye döndü.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 00:28
Karpaz'daki öğretmen lojmanları ahırdan farksız

Karpaz bölgesinde kullanımda olan “Öğretmen Lojmanları” bakımsızlıktan yıkılmak harabeye döndü. 1974 yılında Karpaz ve bölgelerindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin barınması için yaptırılan lojmanların bu süre boyunca gerekli bakım ve onarımları yapılmadığı için kullanılamaz duruma geldikleri bildirildi. Ekonomik sıkıntı çeken ve bu lojmanlarda barınmak durumunda kalan öğretmenler hayvanların bile kalamayacağı ortamlarda yaşamak durumunda kalıyorlar.

 

“Öğretmenlere reva görülen yaşam bu mu?”

Özellikle kış aylarında her yağmurda çatıları akıtan, duvarları dökülen, kapıları ve pencereleri sökük olan lojmanlarda yaşamak zorunda bırakılan öğretmenler “öğretmenlere reva görülen yaşam bu mu?” diye isyan ediyor. Öğretmenlerin açlıkla, ölümle, hastalıklarla karşı karşıya bırakıldıklarını ifade eden KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, öğretmenlerin açlık sınırında tutulmasını, anne-babasına muhtaç bırakılmasının ve insanlık dışı koşullarda yaşamaya mahkûm edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Gökçebel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın devlet okullarını ve bu okullardaki öğretmenleri Allaha emanet ettiğini savundu.

 

“Öğretmenleri açlık sınırına çektiler”

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, UBP Hükümeti’nin, öğretmenlerin emeklilik yaşını arttırdığını, maaşları düşürüp kesintileri yükselttiğini ve yıllardır asgari ücretliye ve öğretmene artış vermeyerek, öğretmeni de diğer çalışanlarda olduğu gibi açlık sınırına çektiklerini iddia etti.

 

Bu gün mesleğe yeni başlayan birçok öğretmen kadrosunun Karpaz - Lefke kadrosuna dönüştürüldüğünü vurgulayan Gökçebel, asgari ücretin hemen üzerinde başlayan öğretmenin ya 3 gün Karpaz’a, 2 gün Lefke’ye gideceğini ya da her gün arabasıyla yolculuk yaparak yollarda trafik canavarı ile mücadele edeceğinin altını çizdi.

 

“Öğretmenlik mesleğini yok ediyorlar”

KTOEÖS Başkanı Gökçebel, AK Parti ve Ulusal Birlik Partisi’nin iş birliği yaparak öğretmen profilinin ortadan kaldırılmak istendiğini savunarak, devlet okulları güçlendirmeye çalışan motor güç öğretmenlerin moral-motivasyonun her geçen gün kasıtlı olarak bozulmakta olduğunu belirtti. Gökçebel, öğretmenlik mesleğini her vesile ile kutsal ilan edenlerin, öğretmenlerin umudunu tüketecek, insanca yaşama şansını elinden alacak, nitelikli kamusal eğitimi ve devlet okulları yok edecek şekilde davranmakta olduğunu kaydetti.

 

Havadis

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık