Ana Sayfa Yurt Kaşif: hastalar mağdur edilmemeli

Kaşif: hastalar mağdur edilmemeli

Sağlık eski bakanı Ahmet Kaşif, YDÜ Hastanesi’yle yapılan protokolde devletin menfaatlerinin korunduğunu, hükümetin bunu neden iptal ettiğine anlam veremediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 08:38
Kaşif: hastalar mağdur edilmemeli

Ergül ERNUR

 

UBP genel başkan adayı Ahmet Kaşif, sağlık bakanı olduğu dönemde Yakın Doğu Hastanesi ile imzalanan protokolün, devletin menfaatlerini koruyan maddeler içerdiğini söyledi. Kaşif, hasta hakkı ve devlet menfaatleri düşünülmeden, sözkonusu protokolün yeni Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu tarafından iptal edilmesine bir anlam veremediğini ifade etti.


Kaşif “İmkan varsa hastaların kendi ülkesinde tedavi edilmesi doğru olandır” diyerek, Türkiye’deki hastanelerle anlaşma yapıldığı gibi, KKTC’deki hastanelerle de anlaşma yapılabileceğini ifade etti. Kaşif “Hasta vatandaşın kendi ülkesinde tedavi hakkı vardır” dedi.


“Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, bizim dönemimizde imzalanan protokolü beğenmeyebilir veya değişiklikler isteyebilir. Bunun yolu da karşı tarafla oturup görüşmektir” diyen Kaşif, hastaları mağdur etmeyecek davranışların önemine değindi.


Kaşif, YDÜ Hastanesi ile imzalanan protokolde Türkiye fiyatlarının en düşüğünün uygulandığını belirtirken, bugüne dek çok sayıda hasta göndermelerine karşın 30 aydan beri hastaneye herhangi bir ödeme yapılmadığını kaydetti.

 

Protokolde neler var?

 

Eylül 2012’de dönemin Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ile Near East University Ltd. adına Dr. Suat Günsel’in imza koyduğu “Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokolü”nde, izlenecek fiyat politikasından söz ediliyor.


Buna göre; ilaçlar KKTC Eczacılar Birliği tarafından belirlenen KKTC küpür fiyatı, KKTC Eczacılar Birliği tarafından belirlenmeyen veya küpürü olmayan ithal ilaçlarda ise hastane cari birim fiyatlarının geçerli olması öngörülüyor.


Protokolde diğer maddeler şöyle sıralanıyor:


Sarf malzemeleri, KKTC Sağlık bakanlığı sarf malzemeler cari fiyatları üzerinden;


Laboratuar hizmetleri hastane cari fiyatları (eksi yüzde 10 düşülerek),


Diğer hizmetler Türk Tabibler Birliği tarafından belirlenmiş ve/veya zamana göre belirlenecek olan ücret puanın yine Türk Tabibler Birliğinin belirlediği katsayı ile (Ankara, İstanbul katsayılarından en düşük olan uygulanacaktır) çarpılıp faturalandırılacak;


Türk Tabibler Birliği tarafından belirlenmemiş hizmetler, ekte belirtilen ücret tarifesinden veya ekte yer almıyorsa KKTC Sağlık bakanlığı cari fiyatlarından faturalandırılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık