Ana Sayfa Yurt Katkı payı bizden kesilerek aktarılacak

Katkı payı bizden kesilerek aktarılacak

CTP’li 8 belediye başkanı, belediye katkı paylarının yüzde 8.5’tan yüzde 9’a çıkarılmasının, UBP’li belediyelere kıyak için yapıldığını iddia etti:

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 10:35
Katkı payı bizden kesilerek aktarılacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’li 8 Belediye Başkanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin, yerel yönetimlere devletten aktarılan katkıyı azaltma kararı aldığını savunarak, “Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve karara bağlanan yeni katsayı ve formül, hükümetin partizanlıkta sınır tanımadığının açık kanıtı” görüşünü dile getirdiler.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy ve Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros tarafından yapılan ortak açıklamada, “Hükümet kararına göre, belediyelere devletten aktarılan katkı teorik olarak yüzde 8,5’ten yüzde 9’a çıkarılmıştır. Artış gibi gösterilen bu oran aslında UBP’li belediyelere bizlerden kesilerek aktarılacak kaynağı işaret etmektedir” ifadeleri kullanıldı.


Yeni modele göre tüm belediyelerin standart olarak devletten yüzde 8,25 katkı alacağını, yüzde 0,5’lik kısmın yerel yönetim reformunda kendine ilave bağlanan köylerin nüfuslarına göre ve nüfusu 5 binin altındaki belediyeler arasında taksim edileceğini kaydeden belediye başkanları, kalan yüzde 0,25’lik kısmın ise belediyelerin yüzölçümleri dikkate alınarak dağıtılacağını belirttiler.


“Böylesi karmaşık ve anlamsız bir formülün özeti ise UBP’li olanlar başta olmak üzere, CTP’li belediye başkanları tarafından yönetilen belediyeler dışında kalanlara kaynak aktarmaktır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Hükümetin tam bir partizanlık örneği olan ve düşmanca bir tavırla hazırladığı yeni katkı modeline göre, KKTC genelindeki belediyelerin başkanlarının partilerine göre devletten alacakları ek katkı şöyle olacak:


Parti Nüfus % Devlet Katkısı %
UBP 49,3 58,2CTP 43,1 24,7DP 4,6 13,7Bağımsız 3 3,5”


Ülkede CTP’li belediye başkanlarının yönettiği belediyelerin mali ve idari sorunu olmadığı belirtilen açıklamada, “Hükümet büyük bir hoyratlıkla artış gibi göstermeye çalıştığı yeni formülüyle beceriksiz ve iş bilmez belediye başkanlarına koltuk değneği olmaya çalışmaktadır. Bizleri ise, iyi ve başarılı bir yönetimle halkımızın refahına katkıda bulunduğumuz için acımasızca cezalandırmaktadır” denildi.


Hükümetin uygulamayla Avrupa Birliği kriterlerine uyumu hedeflediğini açıklamasını da eleştiren belediye başkanları, “Hükümet çok iyi bilmelidir ki yerleşim birimlerinin ülke ekonomisine katkısı, belediyelerin hizmet üretme kapasitesi, tahsilat ve gelir yaratma becerisi gibi faktörler devlet katkısında birer kriter olarak değerlendirilmektedir. Bugün yapılansa, tahsilat yapmayan, popülist istihdam yaparak belediyesini batıran belediye başkanlarına arka çıkmaktan başka bir şey değildir” ifadelerini kullandılar.


“Hükümetin belediyelerin devletten alacağı katkıyı belirleyen değişikliği bütçenin onaylanmasından sonra gündeme getirmesi de yine art niyetli olunduğunun göstergesidir” diyen başkanlar, belediyelerin bütün bütçe hazırlığı eski sisteme göre yapılmışken hükümetin buna müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu savundular.


Belediyelerin yüzölçümünün de katkı kriteri haline getirilmesinin, insanların değil ova ve tarlaların da devletten katkı almasına zemin yaratılması demek olduğunu kaydeden belediye başkanları, CTP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde gerçekleşen yerel yönetim reformu nedeniyle kendine ilave yerleşim birimleri bağlanan belediyelere ek kaynak sağlandığını ve nüfuslarına göre dağıtıldığını hatırlattılar.


CTP’li belediye başkanlarının ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi:


“Bizim talebimiz çok açık ve nettir. Öncelikle Belediyeler Birliği genel kurulunda alınan ‘devlet katkısı yüzde 10 olmalıdır’ görüşü derhal yaşama geçirilmelidir. Bunun yüzde 9’u tüm belediyelere eşit, kalan yüzde 1’lik kısım da yerel yönetim reformu kapsamında kırsal yerleşim yerleri bağlanan belediyelerin, ilave nüfus yükleri dikkate alınarak yine eşit olarak paylaştırılmalıdır.


Dün, Belediyeler Birliği Genel Kurulu’nun derhal toplantıya çağrılarak konuyu değerlendirmesi ve ortak bir tutum belirlemesi kaçınılmazdır. Bu 28 belediyenin ortak kararına saygı duyulup duyulmadığının da bir göstergesi olacaktır. Bunun yapılmaması halinde CTP’li belediye başkanları olarak Belediyeler Birliği’ndeki pozisyonumuzu gözden geçireceğimiz ve Yürütme Kurulu toplantılarını boykot edeceğimiz net olarak bilinmelidir.”


Bu girişimin Anayasa’nın eşitlik ilkesi ile de çeliştiğini ileri süren belediye başkanları, “Çünkü bu yaklaşımla bazı yerleşim birimlerinde yaşayanlar diğerlerinden daha değerli sayılmaktadır. Biz bu hoyratlığa geçit vermemekte ve ülkemizdeki yerel yönetim sistemini hasara uğratmama konusunda son derece kararlıyız. Hükümet aklını başına almalı ve bizi sokağa çıkmak zorunda bırakmamalıdır. Karşılaşacağımız herhangi bir bizi yok sayan tavır karşısında tepkimizin sınırsız olacağının bilinmesinde fayda vardır” diye eklediler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık