Ana Sayfa Yurt Kema ayrelli, mantar ve hostes bitkilerinin de koruma altına alınmasını istedi

Kema ayrelli, mantar ve hostes bitkilerinin de koruma altına alınmasını istedi

KEMA Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydeniz yaptığı yazılı açıklamada, nergis çiçeği toplayanlar ve satanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını vurgulayan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na destek belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 11:23
Kema ayrelli, mantar ve hostes bitkilerinin de koruma altına alınmasını istedi

Nergis çiçeğinin tohum vermeden ve yoğun bir şekilde toplanmasından dolayı yok olmayla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Aydeniz, Çevre Korum Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer ile gerçekleştirilen görüşmelerinde, genel olarak yabani bitkilerin toplanmasının da ele alındığını ifade etti.

 

Ayrelli, mantar, hostes gibi bitkilerin satmak amacıyla yoğun bir şekilde toplandığını belirten Aydeniz, Çevre Koruma Dairesi yetkilileri ile yer alan görüşmede söz konusu bitkilerinde toplanması ve satışının engellenmesi konusunda yasal düzenleme yapılmasının talep edildiğini söyledi.

 

Aydeniz, ayrelli ve mantar gibi bitkilerden gelir elde etmek isteyenlerin kendi arazilerinde üretimini yapmasını önerdiklerini belirtti.

 

Nergis, tavşan kulağı, orkide gibi bitkilerin toplanması, yerinden alınması, satılması ve satın alınmasının suç olduğunu vurgulayan Aydeniz, "Yerel değerlerimiz olan Biyolojik çeşitliliğimizin korunup gelecek nesillerimize aktarılması, tüm vatandaşlarımızın duyarlı  davranması, yasalara uyması ve ilgili devlet kuruluşlarımızın da yasaların uygulanması  ile mümkündür" dedi.

 

Aydeniz tüm halkı duyarlılık göstermeye çağırdı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık