Ana Sayfa Siyaset “Kıbrıs Cumhuriyeti” ambleminin örtülmesi konusu Meclis'e taşınıyor

“Kıbrıs Cumhuriyeti” ambleminin örtülmesi konusu Meclis'e taşınıyor

Geçtiğimiz gün yapılan denetimde, Rum İtfaiyesi’ne ait araçların üzerindeki “Kıbrıs Cumhuriyeti” amblemlerinin, KKTC makamlarının talebi üzerine örtüldüğü iddiası Rum Meclisi’ne taşınıyor

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 10:51
“Kıbrıs Cumhuriyeti” ambleminin örtülmesi konusu Meclis'e taşınıyor

KKTC ve Güney Kıbrıs itfaiyelerinin, ara bölgede çıkan yangınlarla mücadele için yapacağı ortak tatbikat kapsamında, itfaiye araçlarının teçhizatlarının uyumlu olup olmadığıyla ilgili geçtiğimiz gün yapılan denetimde, Rum İtfaiyesi’ne ait araçların üzerindeki “Kıbrıs Cumhuriyeti” amblemlerinin, KKTC makamlarının talebi üzerine örtüldüğü iddiası Rum Meclisi’ne taşınıyor.

 

Fileleftheros gazetesi “Amblemin Örtülmesi Konusu Meclis’e” başlıklı haberinde, konunun Rum Meclisi Savunma Komitesi’nde ele alınacağını ve bu eylemin neden yapıldığı sorusuna yanıt aranacağını yazdı.

 

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, ortak tatbikatın 15-16 Ocak tarihlerinde, ara bölgedeki Lefkoşa Havalimanı’nda, BM himayesinde gerçekleştirileceğini kaydetti. İlk tatbikatta ara bölgede göstermelik bir yangın çıkarılacağını ve Rum itfaiyesinin bölgeye intikal edeceğini belirten gazete, akabinde Rum itfaiyesinin KKTC itfaiyesinden yardım isteyeceğini ve KKTC itfaiyesinin belirli sayıda araçla bölgeye gideceğini yazdı.

 

İkinci tatbikatta ise, yangına önce KKTC itfaiyesi müdahale edecek ve Rum itfaiyesinden yardım istenecek. Rum itfaiyesi de, Sivil Savunma ve Orman Dairesi yetkilileriyle birlikte yangına müdahale edecek.

 

Gazete, her iki tatbikatta da Rum İtfaiyesi ve diğer birimlere ait araçların üzerindeki “Kıbrıs Cumhuriyeti” amblemlerinin örtüleceğini, ancak itfaiyecilerin giydiği üniformalar üzerinde amblem bulunacağını yazdı.

 

Haberde, tatbikata müdahil olan kişiler tarafından, tatbikatın iki bölgenin de sınırları dışında yapılıyor olmasından dolayı (ara bölgede) amblemlerin örtülmesinin gereksiz olduğu yorumunun yapıldığı kaydedildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HP, PAŞAKÖY VE VADİLİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık