Ana Sayfa Yurt Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağının hiç bilinmeyen sırrı

Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağının hiç bilinmeyen sırrı

Türkiye'nin de imzaladığı bir anlaşmayla 1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bayrağını, Türk ve Rum liderlerin ortaklaşa ve yarışmayla kararlaştırdığı biliniyordu. Ancak öyle değilmiş.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 20:10
Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağının hiç bilinmeyen sırrı

İngiliz Dışişleri Bakanlığı arşivindeki 53 yıllık diplomatik yazışmalar, günümüzde Rumların kullandığı bayrağı, İngiliz Vali Sir Hugh Foot'un hazırlayıp, "Buyrun bu sizin bayrağınız, bayrak kararını da siz aldınız" diyerek, Rum lider Başpiskopos Makaryos ve Türk lider Dr. Fazıl Küçük'e verdiğini ortaya koydu.

 

Belgelere göre, bayrağın nasıl olacağını Foot tasarladı, kağıda çizimini ise ünlü ressam İbrahim Çallı'nın ekibinden Kıbrıslı Türk ressam İsmet Vehit Güney yaptı.


Kıbrıs bayrağının nasıl belirlendiği konusunda İngiliz arşivlerinde ortaya çıkan belgelerden biri 9 Ocak 1960 tarihli. Belgede, o dönemde İngiltere’nin Kıbrıs Valisi olan Sir Foot’un, bayrak konusunda Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerden görüş aldığı ve, “Benim karar verdiğimin duyulması uygun olmaz, gizli tutulsun. Kararımı Londra’da açıklayacağım” dediği yazıyor.

 

İLK BAYRAKTA KIBRIS’IN ‘K’SI VAR


Vali Foot, daha sonra Londra’da kendi kararını, Türk ve Rum liderlere mal ederek şu açıklamayı yapıyor:

 

“Rum lider Başpiskopos Makaryos ile Türk lider Dr. Fazıl Küçük, yeni kurulacak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bayrağı konusunda görüşmeler yapıyor. Her iki lider bayrakta ‘Kıbrıs’ kelimesini temsilen Rumca ve Türkçe aynı şekilde yazılan ‘K’ harfinin bulunmasını istiyor. Ancak son karar henüz verilmedi.”


Kıbrıs Valisi ‘baron’ oldu


Kıbrıs’ın İngiliz sömürge dönemindeki son Valisi Sir Hugh Foot, diplomasi kariyerinin en önemli bölümünü Kıbrıs’ta geçirdi. 1943-45 yılları arasında iki yıl Kıbrıs Valiliği’nde çalışan Hugh, 1957 yılında Ada’ya Vali olarak döndü. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960’ta kurulmasından sonra İngiltere’nin BM’deki Büyükelçisi oldu. Sir Foot, 1964 yılında Kraliçe tarafından ömür boyu baron ilan edildi. Baron Foot, 1990’da öldü.


Rum Simerini gazetesinin yayınladığı konuyla ilgili ikinci İngiliz belgesi, Kıbrıs’taki İngiliz birliklerinin komutanının Londra’daki Koloniler Bakanlığı’na gönderdiği 12 Ocak 1960 tarihli telgraf. İngiliz komutan, ortasında K harfi bulunan ve arka fonu da Kıbrıs’ın adının geldiği bakır (İngilizce copper) madeninin rengindeki bayraktan 300 adet imal edildiğini belirtiyor.

 

VALİNİN İKİNCİ FİKRİ BAYRAK OLUYOR


Ancak "K" harfli bayrağı Makaryos ve Dr. Küçük beğenmiyor. Fikir değiştiren ve yeni bir bayrak tasarlayan Sir Foot, Londra’ya gönderdiği başka bir telgrafta, yine kendi kararını Türk ve Rum lidere mal ederek, tarafların "Kıbrıs haritasının altında barışı simgeleyen zeytin dalının olduğu yeni taslağı tartıştığını” belirtiyor.

 

Vali telgrafında, "Makaryos yine beğenmedi ancak Dr. Küçük, ortak devlet bayrağının hemen kararlaştırılmasında ısrar edince eleştiriler kesildi" diyor.

 

Kıbrıs’taki koloni valiliğinin memurlarından S. Wheatley de 29 Temmuz 1960 tarihinde Londra’da bulunan Vali’ye gönderdiği telgrafta, “İngiliz memur ve bakanlar yeni bayrağı kesinleştirmeyi güçlükle başardı. Hâlâ taraflardan itirazlar var ancak bizim bayrak belirlenme sürecinde dahil olduğumuzun duyulmaması daha akıllıca bir hareket olacak" diyor.

 

Türk ressam ölmeden önce Rumlara kızmıştı


Bugün Rumların kullandığı Kıbrıs bayrağının çizimini yapan Türk ressam İsmet Vehit Güney, 2009 yılında 77 yaşında vefat etti. 17 Haziran 2006’da Hürriyet’e konuşan Güney, dönemin Rum lideri Tasos Papadopulos’un, Türkiye aleyhine AİHM’de davalar açmasına ve AB müzakerelerine engel çıkarmasına sinirlenerek, “O bayrağı ben çizdim. Kullanmasınlar. Ben de AİHM'e gidip dava açacağım” demişti. Güney, sadece Kıbrıs bayrağını değil, Rumların resmi belgeleri ile üniformalarında kullandığı devlet armasını da çizdi. Güney, ünlü Türk ressam İbrahim Çallı ile çalıştı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık