×
Kıbrıs
Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu Olanlara Yakında ABD’ye Vizesiz Gidecek
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Washington’da gerçekleştirdiği temaslardan memnun olduğu ifade edildi.
21 Kasım 2019 Perşembe 12:14

Fileleftheros gazetesi “Ambargonun Kaldırılmasını İstiyorlar” başlıklı haberinde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rum Yönetimi’nin seyahatler ve savunma işbirliği konularının önündeki engelleri kaldırmaya kararlı olduklarını yazdı.
ABD ile Rum Yönetiminin, iki önemli ambargoyu kaldırmayı arzu ettiğini ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının son görüşmesinde ilgili prosedürlerin başladığını kaydeden gazete, Rum hükümeti ile ABD hükümetinin kısa süre içerisinde vizenin kaldırılması için diyaloğa başlayacaklarını, bunun ise “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu sahibi Kıbrıs vatandaşlarının” ABD’ye vize gerekmeden seyahat etmesine izin vereceğine işaret etti.
Rum tarafının, AB’ye girişinin ertesi gününde ABD’ye seyahat edecek olan “Kıbrıslılar” için ABD makamları tarafından vize talebinin sona ermesi için çabalarına başladığı, fakat kısa zaman öncesine kadar ABD makamlarının bunu kabul etmediği de ifade edildi.
Rum Yönetimi tarafından büyük bir diplomatik çaba gösterilen ikinci ambargonun ise, Amerikan silah sistemlerinin elde edinilmesine ambargo konulması olduğunu belirten gazete, silah ambargosu yüzünden, Rum Yönetiminin ABD menşeli veya üretim yeri ABD olan silah sistemlerine sahip olmakta zorluklar yaşadığını belirtti.
Gazeteye göre “diplomatik bir kaynak” ise vize konusunda yaptığı açıklamada, Amerikalılar tarafından bu konuda siyasi bir taahhüt olduğunu ve mevcut rejimin değişmesini amaçlayan gerekli belgelerin ileriye götürülmesinin ise hali hazırda başladığına dikkati çekti.
Silah ambargosu konusunda ise, ilk aşamada Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) ile Amerikan Ordusu arasında işbirliği programları ileriye götürüleceğini ve bunların ambargo tarafından ortaya konan kısıtlamaları by-pass edecek olan programlar olduğuna işaret eden gazete, bunun ABD’nin niyetinin, Güney Kıbrıs aleyhindeki silah ambargosunun tamamen kaldırılması konusunda ilerleme niyetini gösteren bir hareket olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı