Ana Sayfa Gündem “KIBRIS SORUNU AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN AÇIK BİR YARA”

“KIBRIS SORUNU AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN AÇIK BİR YARA”

Anastasiadis, dün Helsinki’de gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi toplantısında yaptığı konuşmada “Doğu Akdeniz’deki enerji rezervlerinden dolayı, Avrupa Birliği’nin tamamı için açılmakta olan büyük perspektiflerden” söz etti.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2018 Cuma 15:13
“KIBRIS SORUNU AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN AÇIK BİR YARA”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun aslında bir Avrupa problemi olduğunu, çünkü Avrupa için açık bir yara teşkil ettiğini ve bu yaranın iyileşmesinin özellikle enerji alanında daha güçlü bir Avrupa Birliği’ne önemli ölçüde katkıda bulunacağını söyledi.

Fileleftheros ve diğer gazetelerde yer alan habere göre Anastasiadis, dün Helsinki’de gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi toplantısında yaptığı konuşmada “Doğu Akdeniz’deki enerji rezervlerinden dolayı, Avrupa Birliği’nin tamamı için açılmakta olan büyük perspektiflerden” söz etti.

Habere göre Anastasiadis, yeniden birleşmenin, BM Güvenlik Konseyi kararları, AB müktesebatı aynı zamanda AB ilke ve değerleri temelinde, Kıbrıs’ın bağımsızlığını ve egemenliğini garanti altına alan yaşayabilir ve işlevsel bir çözümle birlikte, ülkeye, tüm Avrupalıların yararına olacak şekilde, Avrupa ve bölge arasında köprü olarak aynı zamanda Doğu Akdeniz’de bir istikrar kapısı olarak rolünü geliştirmesi konusunda izin vereceğini de söyledi.

Anastasiadis sözlerinin devamında, devlet ve hükümet başkanları aynı zamanda merkez sağ partilerin liderlerin ve Avrupa Halk Partisi’ne mensup AP milletvekillerine de seslenerek, büyük Avrupa siyasi grubunun Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına yönelik desteğinden duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

Anastasiadis bu desteğin, dün akşam benimsenen kararla yenilendiğini de sözlerine ekledi.

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre ise, Anastasiadis toplantıda yaptığı konuşmada “doğu ve güney bölgelerinde her ne olursa, bunun kendilerine doğrudan etkisi olduğuna” işaret ederek, “topraklarının yüzde 37’sinin işgal edilmesini aynı zamanda Türkiye tarafından uluslararası ve Avrupa hukukuna aykırı olarak, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olmak üzere vatandaşlarının insanlık hakları ve temel özgürlükleri ihlal edilmesini yaşamakta olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkanı olarak, AB’nin son bölünmüş üye devletinin yeniden birleşmesinin önemine işaret etmek istediğini” vurguladı.

Anastasiadis “birlik ve bütünlüğe sahip güçlü bir AB’nin, kurucu anlaşmaların ilke ve değerlerine de dayanarak, tüm politika ve faaliyetlerinin merkezinde bulunması gerektiğini” sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık