Ana Sayfa Gündem Kıbrıs sorunu kritik aşamada

Kıbrıs sorunu kritik aşamada

Dışişleri Bakanı Nami, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 41. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuştu, müzakere sürecini anlattı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Kıbrıs sorunu kritik aşamada

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Cidde’deki temaslarını dün de sürdürdü. Ortak açıklamanın tarihi bir metin olduğunu söyleyen Nami, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların bu metinle ilk kez çözümle ilgili en önemli hususlarda karara vardığını belirtti. Nami, Kıbrıs sorununun Kritik aşamada olduğunu vurguladı.
Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Bakan Nami, dün İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 41. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bir konuşma yaptı.
Konuşmasında barışa ulaşmak, bölgede istikrar sağlamak için birlik olmanın tam zamanı olduğunu ifade eden Nami, Müslüman dünyasının çoğu bölgesinde yaşanan kargaşa ve savaşa dikkat çekti.
Bakan Nami, bölgedeki çatışmaları büyük bir üzüntüyle takip ettiklerini, Kıbrıs Türk hükümeti olarak Kuzey Kıbrıs’a gelen mültecilere sosyal yardım ve eğitim konularında destek verdiklerini belirtti.
KKTC’nin ekonomik yapısı hakkında bilgi de veren Dışişleri Bakanı Nami, eğitim ve turizm konularında da değerlendirmelerde bulundu.
KKTC ekonomisinin, küresel mali krize rağmen istikrarlı bir şekilde geliştiğini söyleyen Nami, yeni yatırımlar yapıldığını kaydetti.

15 milyon dolarlık proje
İslam Kalkınma Bankası’nın, üye devletlerden bir grup işadamının ve yatırımcının, geçtiğimiz hafta Türk tarafını ziyaret ettiğini anlatan Bakan Nami, bankanın 15 milyon dolarlık proje için Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile işbirliği içinde olduğunu söyledi.
Ülkede önemli gelişim gösteren sektörlerden birinin de turizm olduğunu belirten Özdil Nami, ülkeye yapılacak yatırımların kabul gördüğünü belirtti, hükümetin uygun vergilerle sağladığı teşvike işaret etti.
Kuzey Kıbrıs’ın yüksek eğitim merkezi olduğunu da vurgulayan Nami, ülkedeki üniversiteler konusunda da kısa bilgi verdi.
Kıbrıs Türk Devleti’nin, AB Komisyonuyla işbirliği içinde olduğunu, ülkede yoğun bir AB Uyum Programı uyguladığını vurgulayan Nami, 70’den fazla yasanın bu doğrultuda uyumlaştırıldığını, bunların Kuzey Kıbrıs’taki yaşam kalitesini artırdığını dile getirdi.
AB Uyum Programı doğrultusunda, yerel ürünlerin daha düşük fiyata ihraç edildiğini de sözlerine ekleyen Nami, işadamlarını Kuzey Kıbrıs’a gelmeye, genişleyen sektörün parçası olmaya davet etti.

Kritik aşama
   Nami, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 41. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Birleşmiş Milletler gözetiminde devam eden müzakereler hakkında da bilgi verdi. Nami, müzakerelerin kritik aşamaya geldiğini söyledi.
Ortak açıklamanın, umut ve beklentileri artırdığına işaret eden Nami, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Kıbrıs ziyaretinin sürece katkı koyduğunu kaydetti.
Rum tarafının, müzakere sürecini akıllı şekilde kullanmayıp, zamana oynadığını belirten Nami, Rumların, ayrıca, gelecekteki barış anlaşmasının bel kemiğini oluşturacak geçmiş anlaşmalara da saygı duymadığını ifade etti.
Süreci ileriye taşımak için Birleşmiş Milletlere görev düştüğünü söyleyen Nami, uluslararası camiadan beklentilerini dile getirerek, Rum tarafının olumlu yaklaşım sergilemeye ve geçmiş anlaşmalara saygı duymaya teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.
Nami, enerji kaynaklarının Kıbrıs’ta ve daha geniş bölgelerde barışa, istikrara ve refaha katkı yapacağını da belirtti.
Kararları ve bildirileriyle Kıbrıslı Türklere destek veren İslam İşbirliği Teşkilatı’na teşekkür eden Nami, “Bu kararlar ve bildiriler üye devletlere, Kıbrıslı Türklerle dayanışmalarını güçlendirmeleri ve haksız izolasyonların sona ermesi konusunda somut adım atması için çağrı yapıyor. Ayrıca, bu kararlar tüm üye devletlere, Kıbrıslı Türklerle doğrudan ulaşım, ticaret, turizm, kültür, eğitim ve spor alanlarında ikili ilişkilerini geliştirmek, Kıbrıs Türk tarafına ziyaret gerçekleştirmeleri için çağrı yapıyor” dedi.
Öte yandan Dışişleri Bakanı Nami, Cidde’deki temasları çerçevesinde Brunei Dışişleri ve Ticaret Bakanı Prens Mohamed Bolkiah, Cibuti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mahmoud Ali Youssouf ve Kamerun Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık