Ana Sayfa Yurt Kıbrıs sorununa İngiliz önerisi geldi

Kıbrıs sorununa İngiliz önerisi geldi

İngiliz siyasetçiden Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin öneri:

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 17:57
Kıbrıs sorununa İngiliz önerisi geldi

“MÜZAKERELERE ABD DE DAHİL OLSUN”Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes: "BM Genel Sekreteri, Kıbrıs sorununun çözüm görüşmelerine ABD gibi güçlü bir ülkeden yetkilileri de dahil etmeyi düşünmeli"


"Kıbrıs sorununda ilerleme kaydetmeyi görüşmek için üç garantör ülkenin (Türkiye, İngiltere, Yunanistan) bir araya geleceği bir toplantı yapılması için ön ayak olabileceğimizi umuyorum. Böylece yeni siyasi inisiyatifleri görüşebiliriz""İngiltere ile AB, Kıbrıs konusunu gelecek yılki öncelikli dış politika gündemlerine almalı"İngiltere'de koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes, "Kıbrıs sorununun çözümü için Birlemiş Milletler çerçevesinde yürütülen görüşmelere, ABD gibi güçlü bir ülkenin de dahil edilebileceğini" söyledi.


Hughes ayrıca, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Kıbrıs sorununda çözüm bekleyen konular için yeni bir uluslararası inisiyatif çerçevesinde garantör ülkelerin (Türkiye, Yunanistan, İngiltere) kendisine ve adadaki taraflara katılmasını isteyebileceğini ifade etti.


Simon Hughes, bu yıl Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyaretlerin ardından kaleme aldığı ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin önerileri içeren raporu konusunda AA'nın sorularını yanıtladı. akademisyenler, iş adamları ve sivil toplum örgütleri yetkilileriyle görüşen Hughes, temaslarının ardından "Kıbrıs'ta Bölünmüşlüğe Son Vermek için Önümüzdeki Fırsat" başlıklı bir rapor kaleme aldığını ve bu raporu İngiliz parlamentosuna sunduğunu kaydetti.


Hughes raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler'e tavsiyelerde bulundu.


Raporundaki önerilerin İngiliz hükümeti tarafından olumlu karşılandığını belirten Hughes, temasları sırasında Kıbrıs sorununda bir mutabakata varılması için Kuzey Kıbrıs’ta olumlu bir hava olduğunu gördüğünü kaydetti. Bir iki istisna dışında birçok Kıbrıslı Türk siyasetçinin "birleşmiş bir Kıbrıs"tan yana olduğunu söyleyen Hughes, Türkiye'nin de Kıbrıs konusunda bir mutabakata varılmasını istediğini belirtti.


Hughes, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ya da Yunanistan'daki siyasetçilerle görüşmediğini ancak gelecek yıl Şubat ayında GKRY'de yapılacak başkanlık seçiminden sonra, adanın güneyine de gitmeyi planladığını ifade etti."İNGİLTERE, KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ATAMALI"


Simon Hughes raporunda ilk olarak Güney ile Kuzey Kıbrıs hükümetlerine tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, Şubat 2013'te GKRY'de göreve gelecek kişinin barış anlaşması konusunda hazır bir politikasının olması gerektiğini kaydetti. KKTC'nin ise, 2013 ya da en geç 2014'te bir barış anlaşmasının mümkün olabileceğinin sinyallerini vermesinin önemini vurgulayan Hughes, şunları söyledi:


"Güney Kıbrıs, katılım anlaşmasında yer aldığı gibi Avrupa Parlamentosu'ndaki temsilcilerini, dört kişi güneyden, iki kişi kuzeyden seçmeli. Ayrıca, adadaki iki taraf denizde bulunan hidrokarbon konusunda işbirliği yapmak istediğini açıklamalı."


İngiltere'nin ise garantör ülke olarak Kıbrıs sorununu 2013'te öncelikli dış politika gündemine alması gerektiğini belirten Hughes, bu çerçevede, İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Dışişleri Bakanı William Hague ve AB İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington ile görüştüğünü kaydetti.


Kıbrıs konusunda İngiltere'nin daha aktif bir politika izlemesi gerektiğini belirten Simon Hughes, "GKRY'de Şubat ayında yapılacak başkanlık seçiminden sonra, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydetmeyi görüşmek için üç garantör ülkenin (İngiltere, Türkiye, Yunanistan) bir araya geleceği bir toplantı yapılması için ön ayak olabileceğimizi umuyorum. Böylece BM'nin çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte, yeni siyasi inisiyatifleri görüşebiliriz. İngiltere ayrıca, AB Dış İlişkiler Konseyi'nde de Kıbrıs konusunun öncelikli konu olması gerektiğini önermeli."


Hughes, İngiltere'nin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'la ilgili Özel Danışmanı ile birlikte çalışacak, yeni bir Kıbrıs Özel Temsilcisi ataması gerektiğini de ifade etti."FIRSAT PENCERESİNDEN YARARLANILMALI"


Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye'de ve KKTC'de siyasetçiler, AB'nin de Kıbrıs konusunu 2013'te öncelikli gündem maddesi olarak belirlemesi gerektiğini vurgulayan Hughes, Birleşmiş Milletler'e ise şu tavsiyelerde bulundu:


“BM Genel Sekreteri, garantör ülkelerin, çözüm bekleyen konular için yeni bir uluslararası inisiyatifte, kendisine ve adadaki iki tarafın liderlerine katılmasını isteyebilir.


Kıbrıs sorunundan tamamen farklı olan Kuzey İrlanda ve Güney Afrika barış süreçlerine, dışarıdan bazı katılımların olumlu etkisi olduğu görülmüştü. Örneğin Kuzey İrlanda sürecinde, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton bu sorunla ilgilenmesi için bir senatör atamıştı. BM Genel Sekreteri bir ya da daha fazla güçlü ülkeden, adada tarafların da kabul edeceği kişileri barış sürecine dahil olmaya davet etmeyi düşünmeli."


Hughes, "AB ve garantör ülkeler, GKRY'de Şubat ayında yapılacak başkanlık seçiminden sonra Kıbrıs konusunu öncelikli konu haline getirmek için istekli olmalı. İşaretlerin olumlu olduğunu düşünüyorum. İngiliz hükümetini, gelecek yıl bu konuda inisiyatif alması için teşvik edeceğim. Fırsat penceresi Şubat ayında açılacak ve bundan yararlanılması lazım" dedi.


Bermondsey ve Old Southwark bölgesinin 61 yaşındaki milletvekili Simon Hughes, 2004-2008 döneminde Liberal Demokrat Parti'nin genel başkanlığını yapmıştı. Hughes 2004 yılında ise, Londra belediye başkanlığı için adaylığını koymuş ancak seçilememişti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

Hükümetten yeni casino izni!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık