Ana Sayfa Yurt Kıbrıs turizmi için adaya ulaşım yöntemleri

Kıbrıs turizmi için adaya ulaşım yöntemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz pasaportsuz gittiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti her yaştan, hem ekonomik seviyeden insanın tatil yapmak için en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi 11:07
Kıbrıs turizmi için adaya ulaşım yöntemleri

Kıbrıs uçak bileti alarak hava yoluyla KKTC’ye gelmek yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım yöntemi olurken, az sayıda yolcu da Mersin Taşucu Limanın’dan bilet alarak deniz yoluyla seyahati tercih ediyor.

Türkiye’de hizmet veren yerli tüm hava yolu şirketlerinin sayısız uçak seferlerinin olduğu Ercan Havalimanı’na; İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabih Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Adana Şakirpaşa Havalimanı, Antalya Havaalanı, Van Erkilet Havalimanı, Bodrum, Ordu-Giresun, Samsun, Trabzon, Erzurum, Alanya Gazipaşa Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Gaziantep Havalimanı başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş bulunuyor.

Adaya geliş için THY, Pegasus, Anadolu Jet, Atlas Global, Onur Air birlikte hizmet vermekte. Kalitesiyle ve THY kampanya dönemleriyle Türk Hava Yolları en çok tercih edilen hava yolu şirketi olurken, onu Pegasus takip ediyor. Anadolu’nun farklı illerinden alternatif uçuşların bol olması Kıbrıs uçuşları için eskiden olduğu gibi İstanbul’dan aktarma yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumda. Türkiye’nin birçok ilinden direkt uçulan Ercan Havalimanı’na yurt dışı aktarmalı uçuşlar ise genelde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’dan yapılmakta.

Mersin Taşucu limanından da günün her saati hızlı ve normal feribotlar bulunuyor. Özellikle arabalı seyahatler için tercih edilen method bu olduğu gibi deniz seyahatini sevenler ya da Adana, Mersin, Karaman, Konya gibi Taşucu’na yakın illerde oturanlar da Mersin’den Kıbrıs’a ulaşımı seçiyor.

Adanın her sene artan turizm potansiyeli ada basınında olduğu kadar Türkiye’nin ulusal ve yerel basınında da sunulmakta ve anlatılmakta.

Yerli turistler kadar olmasa da, Kıbrıs’ta tatil yapmak, eğlenmek, gezmek, görmek isteyen yabancılar da Türkiye aktarmalı uçuşlar ile KKTC’ye geliyorlar. Genelde istanbul uçak bileti alınarak başlanan uçuşun ilk ayağı Atatürk Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’na gerçekleşen ikinci ayakla tamamlanıyor. Aynı şekilde adadan dönüş de Türkiye üzerinden. Ayrıca nadir olarak Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçan yolcular, kara yoluyla Taşucu’na seyahat edip buradan gemilerle Kıbrıs limanlarına gelebilmekte.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık