×
Kıbrıs
"Kıbrıs Türk Halkı, Atatürk'ün ilke ve devrimlerini hiçbir zorlama olmadan gönülden benimsemiştir"
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81’inci yıldönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle anıldı.
10 Kasım 2019 Pazar 11:28

Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat 09.05’te tüm ülkede sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu; bayraklar göndere çekilerek yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katıldığı, Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen anma töreninde, protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi, Anıt Özel Defteri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

Ebediyete intikalinin 81. yılında seni yine özlem, sevgi ve saygı ile anıyoruz.

İlke ve devrimlerini hiçbir zorlama olmadan gönülden benimsemiş Kıbrıs Türk halkı olarak, Türkiye Cumhuriyeti için öngördüğün çağdaş uygarlık hedefini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de şaşmaz bir hedef olarak görüyoruz.

Demokratik, laik, hoş görülü, barışçı insan haklarına saygılı, bilimin ışığından yararlanan yenilikçi gelişmelere açık genç kuşakların yetişmesi için uğraşlarımızı sürdürüyoruz.

‘En büyük eserimdir’ dediğin Türkiye Cumhuriyeti de, senin ilkelerini rehber edinmiş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de kardeşçe dayanışma içerisinde çok daha güzel ve müreffeh günlere elbette ulaşacaktır.

Bu inançla aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhun şad olsun.”

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı