Ana Sayfa Yurt Kıbrıs Türk halkı yeniden duvara toslayabilir

Kıbrıs Türk halkı yeniden duvara toslayabilir

"Rum tarafında Şubat'ta seçim vardır ve KKTC’nin seçim sonrasına hazırlanmalı" diyen Yorgancıoğlu, bu hazırlığın "Ben yaparım olur" anlayışı ile yapılmaması gerektiğini, aksi takdirde Kıbrıs Türk halkının yeniden duvara toslayacağını dile getirdi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 14:35
Kıbrıs Türk halkı yeniden duvara toslayabilir

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili olarak ilk  sözü  CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı.

 

Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız ve görüşmecilik görevini yürüten bir misyonu olduğunu belirten Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu görevini ne kadar yerine getirdiği konusunda şüpheler bulunduğunu söyledi.

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) konusunda yapılan araştırmalarında 2010 seçimlerinde Başbakan olan Derviş Eroğlu'nun Bakanlar Kurulu kararıyla LTB'yi bir şirketten  10 milyon Sterlin borçlandırdığının ortaya çıktığını savunan Yorgancıoğlu, bu paranın  nerede kullanıldığı tartışmaları sürmesine karşın Eropğlu'nun açıklama yapmamasının kabul edilir olmadığını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı’nı asli işlerini yapmamak ve Kıbrıs sorunu konusunda aktif olmamakla suçlayan Yorgancıoğlu, bunun yerine LTB konusuyla ilgilendiğini kaydetti.

 

Gazeteci Şinasi Başaran'ın "Ben o dönemin Başbakanı'na valizle para götürdüm" yönündeki iddiasını da gündeme taşıyan Yorgancıoğlu, “O zamanın Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı bu konuda da açıklama yapmazken, savcılık ve polis de bu konuyla ilgilenmedi” dedi. Yorgancıoğlu, bu konuda bilgi verecek konumda değilse Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun istifa etmesi gerektiğini savundu.

 

"Yapacaksın, yapacaksın ve yanına kalacak… Ve bunu bilmezlikten geleceksin... Böyle bir şey olamaz" diyen Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun UBP kurultayıyla ilgili tutumunu da eleştirdi.

 

Yorgancıoğlu,  Eroğlu'nun, Kıbrıs müzakerelerinde süreci ileriye taşıyacak öneriler yapmadığını da söyledi.

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde Kıbrıs sorununda ilerleme olmasına karşın, Eroğlu döneminde ilerlemenin durarak gerileme olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, “Eroğlu'nun, UBP gibi Kıbrıs sorununun çözümü konusunda isteksiz olduğunu” ifade etti.

 

Talat döneminde Kıbrıslı Türklerle ilgili olarak uluslararası alanda oluşan olumlu havanın Eroğlu döneminde tersine dönmeye başladığını kaydeden Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun geleceğe ilişkin tutumunu açık şekilde ortaya koyması gerektiğini belirtti.

 

Yorgancıoğlu, İkinci Greentree Zirvesi sonrası Rum tarafı, mülkiyet konusunda, "mülk sahibinin ilk söz sahibi olması gerekmez" şeklinde bir öneri sunmasına karşın Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu bu öneriyi gizlemekle de suçladı.

 

Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun izlediği mülkiyet politikasının yanlış olduğu görüşünü dile getirdi.

 

Kıbrıslı bir Türkün 20 dönüm arazisinin 12 milyona sattığını belirterek, "Bir makamı işgal edecekseniz onun hakkını vereceksiniz" diyen Yorgancıoğlu, geçmişte yapılan hataların Kıbrıs Türk halkına çok pahalıya mal olduğunu, bundan sonra yapılacak hataların da aynı şekilde olumsuzluk yaratacağını belirtti.

 

Kamu Hizmeti Komisyonu'nda yaşanan sahte imza olayına da değinen Yorgancıoğlu, imza olayına karıştığı iddia edilen kişinin kendisinin atadığı kişi olan   Mustafa Tokay olmasına karşın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Tokay'ı savunduğunu ifade ederek, Eroğlu'nun bu konuda da yanlış yaptığını ifade etti.

 

Başbakan'ın da sahte imza olayına karışan Müdür'ü kabul ederek elini öptürdüğünü  kaydeden Yorgancıoğlu, böyle bir anlayışın kabul edilemeyeceğini söyledi.

 

"Rum tarafında Şubat'ta seçim vardır ve KKTC’nin seçim sonrası sürece hazırlanması gerekir" diyen Yorgancıoğlu, bu hazırlığın "Ben yaparım olur" anlayışı ile yapılmaması gerektiğini, aksi takdirde Kıbrıs Türk halkının yeniden duvara toslayacağını dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık