Ana Sayfa Yurt Kıbrıs Türk Hayvanları Koruma Derneği zor durumda

Kıbrıs Türk Hayvanları Koruma Derneği zor durumda

Yaklaşık 300 çeşitli cinste köpeği barındıran Hayvanları Koruma Derneği, büyük maddi sorunlarla boğuşuyor.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 19:47
Kıbrıs Türk Hayvanları Koruma Derneği zor durumda

Devrim Demir


Köpek insanoğlunu yüzyıllardır en güvenilir dostu niteliğinde bir hayvan . Kimi zaman bir bekçi, kimi zaman iyi bir avcı, kimi zaman ise evlerimizin önemli bir ferdi. Tarih boyunca bu kadar önemli anlamlar yüklediğimiz bu sevimli dostlarımız arasında da maalesef farklı muameleler görenler var. Örneğin evimizde çoğu zaman ailenin bir parçası gibi davrandığımız köpeklerimizin yanında bir süre birlikte yaşayıp terk ettiklerimiz de hiç azımsanmayacak sayıda.

 

 

Kıbrıs Türk Hayvanları Koruma Derneği’nin çalışmalarını ve yaşadıkları sıkıntıları sizlerle paylaşmak için Hayvan Koruma Barınağı’na konuk olduk.

 

 

Dernek Başkanı Tomris Güven ve Başkan Yardımcısı Ersan Korudağ ile sohbetimize başladığımızda deyim yerinde ise “Bir dokunduk  bir ah işittik”

 

 

“Ayakta durmaya çalışıyoruz”


Çeşitli cins ve yaşta irili ufaklı 300’e yakın köpeği barındıran dernek yetkilileri, Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda her ay barınağa yapılması gereken 2000 Türk Lirası tutarındaki meblağı 2010 yılı Aralık ayından beridir alamadıklarını ve yardımsever vatandaş ve bazı okulların katkılarıyla ayakta durmaya çalıştıklarını kaydettiler.Barınakta, köpeklerin günlük bakımlarını sağlamak için görevlendirilen 2 işçinin aylık maaşlarını ödemek için büyük sıkıntı yaşadıklarının altını çizen dernek başkan yardımcısı Ersan Korudağ, daha önceleri 3 olan çalışan sayısının maddi sıkıntı nedeniyle 2’ye indirilmek zorunda kaldıklarını söyledi.

 

 

“Bir ayda edepte oluyorlar”


Sokak Köpekleri’nin kendiliğinden oluşmadığını, bunun sebebinin, öğrenim görmek için ülkeye gelen ve öğrenimini tamamladıktan sonra ülkeden ayrılırken köpeklerini sokağa bırakan öğrenciler, av için köpek besleyen ancak av’da başarısız olduğu için av bölgesinde bırakılan köpekler ve beslemek için eve alınan ancak bir süre sonra bu külfete katlanamayan insanların sokağa bıraktığı köpeklerin sonuçta sokak köpeklerini oluşturan etkenleri olduğunu söyleyen Ersan Korudağ, barınaktaki köpeklerin 1 aylık bir sürede barınağa adapte olduklarını ancak ev köpeklerinin genellikle ruhsal çöküntü yaşayıp agresif olduklarını kaydetti.

 

 

Tam donanımlı…


Barınağa gelen köpeklerin tüm bakım ve temizliğinin yapıldığını ve olası hastalıklara karşı aşılarının yapıldığını kaydeden Korudağ, tam donanımlı operasyon odası, strelizatör, tüy kırpma makinesi gibi aletlerin barınakta olduğunu vurguladı.

 

 

Yasa hayata geçerse…


Mecliste şu anda beklemekte olan yasaya değinen Dernek Başkanı Tomris Güven ise, bu yasanın hayata geçmesiyle “Köpek Kayıt Tüzüğü’nün” hayata geçirileceğini ve ülkedeki köpeklerin kayıt altına alınacağını kaydetti.

 

 

Köpekler konusunda insanlarımızın daha duyarlı olmasını istediklerini kaydeden Güven, geçmişte belediye tarafından barınağa getirilen sokak köpeklerini şu an için kapasitelerini aştıkları için kabul edemediklerini kaydetti.

 

 

Vatandaşların köpek sahiplenirken çok iyi düşünmelerini isteyen Güven,2-3 ay beslenip köpeklerin sokağa veya barınağa bırakılmasının sorunların büyümesine neden olduğunu kaydetti.

 

 

Derneğin imkânları kısıtlı…


Gerek yerel yönetimlerin gerekse devlet yetkililerinin kanayan bu yaraya çözüm üretmesi gerektiğine de vurgu yapan Tomris Güven, derneğin kendi imkânları ile bu sorunların üstesinden gelmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

 

 

Her biri birbirinden sevimli ve ilgi bekleyen sevimli dostlarımıza kucak açıp onları ev sahibi yapmak bizim elimizde.

 

 

Yüksek ücretler ödeyerek köpek edinmek yerine barınakta yaşayan köpeklerden bir tanesini sahiplenmek bir vatandaşlık görevi olduğu gibi, büyük özveriyle çalışan dernek yöneticilerine de yardım olacak.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık