Ana Sayfa Spor Kıbrıs Türk takımları da UEFA ve Şampiyonlar Ligi'nde yer alacak

Kıbrıs Türk takımları da UEFA ve Şampiyonlar Ligi'nde yer alacak

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, sıradaki adımın, geçici antlaşmada yer alan Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılmasına yönelik pek çok konuda karar üretecek komite için üye atanması olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2013 Cumartesi 18:35
Kıbrıs Türk takımları da UEFA ve Şampiyonlar Ligi'nde yer alacak

Sertoğlu, Güney Kıbrıs’a geçişlerde ve yabancı takımların KKTC’ye gelmesinde sıkıntı yaşanmasının beklenmediğini ve Kıbrıs Türk takımlarının da UEFA ve Şampiyonlar Ligi’nde yer alabileceğini kaydetti.

Hasan Sertoğlu, “Karşı taraf da biz de buralara hep iyi niyetle geldik, inşallah bundan sonra karşı taraftaki muhataplarımızla bu işi götürebiliriz” diye konuştu.

Kıbrıs Türk futbolunun dışa açılımıyla ilgili bugüne kadar yaptığı ve bundan sonraki süreçte takip edilmesi gereken yolla ilgili KKTC Süper, 1’inci ve 2’inci lig takımlarının tümünün desteğini alan Hasan Sertoğlu, sürecin yeni aşaması hakkında TAK muhabirine bilgi verdi.

“BUGÜNE DEK NE YAPTIYSAK KULÜPLER ONAY VERDİ”

KTFF ile Güney Kıbrıs’taki futbolu yürüten KOP’un başkanın “Kıbrıs’taki Futbol için Geçici Antlaşma”nın detaylarını belirlemek amacıyla Zürih’te söz konusu antlaşmaya imza attıklarını anımsatan Sertoğlu, “Dün kulüplerle toplantıda süreci satır satır anlattık, bundan sonra ne yapmamız, nasıl bir yol izlemememiz gerektiğini anlattım. Kulüplerden bu güne kadar (KTFF’nin) yaptıkları ve bundan sonra atacağı adımlar için destek istedim. Yani bu güne kadar yaptıklarımızda sıkıntı olan var mı yok mu? Ve bundan sonra atacağımız adımlarla ilgili kulüplerimiz bize tam destek verdi… Bugüne kadar ne yaptıysak kulüpler bize (KTFF’ye) onay verdi” dedi.

“HENÜZ METİNDE NETLİK YOK”

Kıbrıs’taki Futbol İçin Geçici Anlaşma’nın altı doldurulmadan, metnin gerçeği ortaya çıkmadan metinle ilgili yorum yapmanın doğru olmadığını ifade eden Sertoğlu, “Şu anda metinde bizi ilgilendiren konularla ilgili bir netlik yoktur” dedi.

“İYİ NİYETLE BU İŞİ GÖTÜREBİLİRİZ”

Zürih’ten adaya geri dönüldüğünde KOP’un da üyelerine (kulüplere) bilgi vererek kulüplerin süreç için desteğini aldığını anımsatan Sertoğlu, “Karşı taraf da biz de buralara hep iyi niyetle geldik, inşallah bundan sonra karşı taraftaki muhataplarımızla bu işi götürebiliriz” dedi.

Geçici antlaşmanın altını doldurma sürecinde “satır satır her şeyi kulüplerle paylaşılacağını” kaydeden Sertoğlu, bu güne kadar her şeyin gizli götürülmeye çalışıldığını kaydetti ve “Çünkü başka türlü bu sonuca ulaşamazdık” dedi. Sertoğlu pazartesi FIFA Başkanı’na gönderilecek mektubun içeriğini dahi kulüplerle paylaştığını söyledi; söz konusu mektupta sürece tüm kulüplerin tam destek verdiğinin de yer alacağını kaydetti.

ATILACAK BİR SONRAKİ ADIM... 8 ÜYELİ İDARE HEYETİ KURULACAK

Atılacak bir sonraki adımın KOP ile imzalanan Kıbrıs’taki Futbol için Geçici Anlaşma’da yer alan KOP’un ve KTFF’nin 4’er üyesinden oluşacağı belirtilen İdare Heyeti’ne üyelerin atanması olduğunu ifade eden Sertoğlu, “(Geçici antlaşmadaki maddelerin) altını bu komite dolduracak” dedi.

Sertoğlu, İdare Heyeti’nin alacağı kararların iki federasyonun yönetim kurulları tarafından onaylanması gerektiğine işaret etti.

HENÜZ TAKVİM YOK... FIFA’NIN BREZİLYA’DA 5 OCAK’TAKİ TOPLANTISINDA KIBRIS’TA FUTBOL ELE ALINACAK

Geçici antlaşmaya bir şekil verilmesiyle ilgili hiçbir kemsin henüz bir zaman mevhumu ortaya koymadığını kaydeden Sertoğlu, 5 Ocak’ta FIFA’nın Brezilya’da yer alacak toplantısında Kıbrıs’ta futbol konusunun da ele alınacağını ancak bir takvimlendirmenin ele alınıp alınmayacağı konusunda bilgisinin bulunmadığını söyledi. Sertoğlu, söz konusu idare heyetinin toplantısının Ocak ayındaki FIFA toplantısı sonrası yapılmasının beklediğini de kaydetti.

TC KÖKENLİ FUTBOLCULAR

Bugün Türkiye’de doğan KKTC vatandaşlarının evli olmaması halinde Güney Kıbrıs’a geçmelerine izin verilmediğine işaret edilerek söz konusu nitelikteki sporcuların futbol maçı için Güney Kıbrıs’a kara sınır kapılarından nasıl geçeceği sorusuna karşılık Sertoğlu, “Uluslararası hukuk UEFA kurallarıdır geçerli olacak. KTFF’ye kayıtlı kaç tane sporcu varsa bu futbolcular FIFA’ya kayıtlı sayılır” dedi.

“FIFA FUTBOLA SİYASET KARIŞMASINA ASLA İZİN VERMEZ”

Söz konusu nitelikteki sporcuların kara sınır kapılarından Güney Kıbrıs’a maç için geçmelerinin engellenmesi gibi bir durumun olamayacağını ifade eden Sertoğlu, “İddia ediyorum, Türkiye takımları buradan gelsin Güney Kıbrıs’a geçmelerine müsaade etmeye mecburdur. Nerden geldiğini soramaz. O zaman siyaset futbola karışmış olur. FIFA buna asla izin vermez” dedi.

Konunun diğer kesimlerle de halihazırda konuşulduğunu belirten Sertoğlu, ayrıca KKTC’de maç yapacak olan takımların Kuzey Kıbrıs’a Güney Kıbrıs’tan gelme mecburiyetinin de bulunmadığını kaydetti ve “FIFA, takımlar nerden geldi nereden gittiğiyle uğraşmaz” dedi.

KARMA MAÇLARI

İmzalanan geçici antlaşma çerçevesinde KKTC’nin tanınmamış bir ülke olmasından dolayı milli takım olarak FIFA veya UEFA’nın turnuvalarına katılamayacağına işaret eden Sertoğlu ancak KKTC’nin UEFA’nın özel bir durumu olan pek çok bölgeler için düzenleyeceği resmi bölgesel turnuvalara karma olarak katılabileceğini kaydetti.

UEFA VE FIFA

UEFA kupasına Kıbrıs Türk takımlarının katılıp katılamayacağı sorusuna karşılık ise Sertoğlu, “(komite tarafından organize edilecek) Kupada şampiyon olursa tabii ki katılacak” dedi.

Şampiyonlar ligine Kıbrıs Türk takımlarının katılma sürecinin farklı olacağını kaydeden Sertoğlu, “Şampiyonlar ligine ancak ortak bir lig kurulduğu takdirde -ki kurulacak-, o zaman katılabilecek” diye konuştu.

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, ilk hedefin kupa maçlarını karşılıklı oynamak, ikinci hedefin de üst her iki federasyonun takımlarının da yer alacağı bir lig olduğunu kaydetti.

İDARE HEYETİNİN KARAR VERECEĞİ KONULAR

İdare Heyeti yetki alanında UEFA Bölgesel kupasına katılım, UEFA ve FIFA gelişim programlarından yararlanma, futbolcuların transferleri ile ilgili kurallar, KOP delegasyonlarında Kıbrıslı Türklerin temisiliyeti, dostluk maçları düzenlenmesi gibi pek çok konu bulunuyor.

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık