Ana Sayfa Sağlık Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail için henüz uygun ilik bulunamadı

Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail için henüz uygun ilik bulunamadı

Üç yıldır lösemi hastalığıyla mücadele eden Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail için henüz uygun ilik bulunamadı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 08:23
Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail için henüz uygun ilik bulunamadı

Akut Lenfoblastik Lösemi teşhisi konulan ve Londra’da yaşam süren Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail için uygun kemik iliği doneri aramaları sürüyor. Her iki genç kadının hayata tutunabilmesi, bulunacak uygun donere bağlı.


Şen ve Shail, 2009 yılında yakalandıkları bu hastalıkla uzun süre mücadele ettikten sonra hastalığı yendi. Ancak 2012’de her iki kadının da hastalığı tekrarladı.


İlik nakli ile yeniden hayata tutunabileceklerini bildiren doktorlar, uygun donerin bulunması için Kıbrıslı Türklerden yardım istenilmesi gerektiğini söyledi.


Bunun üzerine Şen ve Shail’in aileleri, gönül ve mücadele birlikteliği yaparak, uygun ilik bulunması için çalışma başlattı.


Bir tüp kan vererek bir ‘hayat’ kurtarabileceğini unutmayın. Bu iki genç kadına umut olmak isteyenler, aşağıdaki laboratuarlara gidip kan verebilecek.


“Lefkoşa’da Yıldız Laboratuarı Kumsal Park Karşısı/Letam Yanı (Tel: 225 75 10), Lefkoşa Yöntem Laboratuarı Metropol Yanı (Tel: 225 22 96), Gazimağusa Yöntem Laboratuarı Yaşama Hastanesi yanına (Tel: 366 98 00), Girne Lamel Tıbbı Tahlil Laboratuarı (tel: 815 87 84)”.


Kıbrıs Kemik İliği Donör Kayıt Merkezi’ne “Cyprus Bone Marrow Donor Registry (CY2) Karaiskakio Foundation Nicandors Papamenas Str, 15 2032 Nicosia Telephone:  +357 22 772700 FAX: +357 22 772888” adres ve telefonlardan ulaşılabilecek.

 

6 yaşındaki oğluna sarılıyor

 

Londra’da yaşayan Esra Şen, henüz 26 yaşında ve lösemi hastası... 2009 yılından beridir bu hastalıkla mücadele eden Esra Şen için acilen ilik aranıyor. 6 yaşındaki oğlu Toprak Kutay’a sarılarak, yaşam mücadelesi veren Esra Şen, herkesten yardım bekliyor.


Şen’in doktorları, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’deki vatandaşlarla iliklerinin uyum oranının daha yüksek olabileceğini söylüyor.


Kıbrıs’ta daha da fazla araştırma yapılması ve gönüllü verici bulunması isteniyor.


“1 kişi, 1 umut” diyerek yola çıkan Esra Şen’in ailesi, duyarlı tüm vatandaşlardan destek bekliyor.Bengü, yaşama şansı istiyor

 

Güney Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk Bengü Shail için de kemik iliği donörü aranıyor.


2009 yılı eylül ayında Akut Lenfoblastik Lösemi teşhisi konulan Lefkoşa doğumlu Shail’in, iki yıl süren yoğun tedavi sürecinin ardından, sağlık durumunda iyileşme gözlendi. O zamandan beri Macmillan Kanser Destek Kurumu’ndaki diğer hastalara yardım ederek kendi hayatını da bir anlamda tekrar inşa etmeye çalışan Shail’in hastalığı tekrar nüksetti.


Hastalığı tüm vücuduna yayılan Shail’in tek kurtuluş umudunun kemik iliği/kök hücre nakli olduğu bildirildi.


Dünya çapında yalnızca 15 milyon kayıtlı donör olması ve Kıbrıslı Türk donör sayısının belirgin şekilde azlığı, Bengü Shail’in benzer genetik özgeçmişe sahip bir donör bulma olasılığını düşürdüğü ifade edildi.


Şu anda hastanede tedavi gören Shail, “Hepimiz kansere çare bulunmasını isteriz. Benim durumumdaki biri için çare, bilim adamlarının değil, toplumun elinde. Birkaç saatlerini ayırıp bana yaşam şansı verecek özverili insanların elinde” diyerek, halka seslendi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HIV SALGINI YENİDEN ALEVLENEBİLİR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık