Ana Sayfa Siyaset Kıbrıslı Türk kimliği yok edilmek isteniyor

Kıbrıslı Türk kimliği yok edilmek isteniyor

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye’ye paralel olarak burada da Kılık-Kıyafet Tüzüğü ile okullardaki giyim şeklinin değiştirilmek istendiğini savunarak, “Kıbrıslı Türk kimliği yok edilmek isteniyor” dedi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 12:38
Kıbrıslı Türk kimliği yok edilmek isteniyor

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye’ye paralel olarak burada da Kılık-Kıyafet Tüzüğü ile okullardaki giyim şeklinin değiştirilmek istendiğini savunarak, “Kıbrıslı Türk kimliği yok edilmek isteniyor” dedi.

 

TDP’den verilen bilgiye göre, Parti Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ile Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından bugün grev yapılan bazı okulları ziyaret ederek eyleme destek belirtti.

 

Özyiğit, yaptığı açıklamada, Türkiye’de AKP İktidarı ile laik rejim yerine şeriatçı bir yapı kurma çalışmalarının adım adım ilerlediğini öne sürerken, “kıyafet serbestliği öngörülüyor” gibi bir izlenim yaratılmak istendiğini, ancak aslında yapılmak istenilenin sinsi bir şekilde, daha önce bir türlü yasallaştırılamayan “türbanın” önünü açmak olduğunu savundu ve “Buna kılıf da “demokrasi ve çağdaşlık” aldatmacasıdır” dedi.

 

Kıbrıs Türk halkının Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş ve günümüze kadar her türlü baskı ve engele rağmen, Kıbrıslı Türk kimliği ile kültürel dokusunu korumayı başardığını belirten Özyiğit, geçmiş hükümet döneminde “tenis kursundan farkı yok” diyerek yürürlüğe konan kuran kurslarının ardından, UBP Hükümeti döneminde de AKP’nin dayatmasıyla ilahiyat koleji açılarak Kıbrıslı Türk kimliğine karşı açık bir saldırı başlatıldığını savundu.

 

Özyiğit, Milli Eğitim Bakanlığı’nın TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nden aldığı talimatı harfiyen yayınladığını Türkçe Olimpiyatları için kaynak kitap olarak Gülen Cemaati’ne ait olan yayınları önerdiğini, Kolejlere Giriş Sınavı’nda İlahiyat Koleji’nin de sınav kapsamına dahil edildiğini ileri sürerek, bunların planlı programın birer parçaları olduğunu iddia etti.

 

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, eğitim yılının başlamasının üzerinden aylar geçmesine rağmen, halen okullardaki öğretmen eksikliğini giderememek, tamirat ile bakımları bitirememek ve eğitimi yap-boz tahtasına çevirmekle suçladığı Milli Eğitim Bakanlığını şiddetle protesto ettiklerini belirtti. Özyiğit, TDP olarak göreve geldikleri takdirde, Kıbrıslı Türk kimliğini erozyona uğratacak yasa, tüzük ve uygulamaları kesinlikle iptal edeceklerini ve eğitimi AB normları esas alınarak yeniden yapılandıracaklarının bilinmesini de istedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ŞEREF VE MUTLULUK GÜNÜ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık