Ana Sayfa Sağlık Kıbrıslı Türkler Güney'den bedava sağlık hizmeti alamayacak

Kıbrıslı Türkler Güney'den bedava sağlık hizmeti alamayacak

DİSİ ile DİKO’nun dün Rum Meclisi’ne, Kıbrıslı Türkler ve üçüncü ülkelerden siyasi göçmenlerin ücretsiz tıbbi hizmet ve sosyal yardım almasına son verecek yasa önerisi sunduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 11:28
Kıbrıslı Türkler Güney'den bedava sağlık hizmeti alamayacak

DİSİ ile DİKO’nun dün Rum Meclisi’ne, Kıbrıslı Türkler ve üçüncü ülkelerden siyasi göçmenlerin bedava tıbbi hizmet ve sosyal yardım almasına son verecek yasa önerisi sunduğu haber verildi.

 

Politis gazetesi “Kıbrıslı Türklerden ve Yabancı Uyruklulardan Kesiyorlar... DİSİ ve DİKO’dan Mat Hareketi” başlıklarıyla verdiği haberde, DİSİ Milletvekili Averof Neofitu ile DİKO Milletvekili Fitos Konstandinu’nun ortaya koyduğu ve Meclis Maliye Komitesi’nde önümüzdeki hafta incelenecek yasa önerisinin, tıbbi tedavi ve sosyal yardıma iki yeni kriter getirdiğini yazdı.

 

Yasa önerisinde, Sosyal Sigortalara en az üç tam yıl yatırımı olanların ve vergi beyanında bulunanların tedavi ve sosyal yardımdan yararlanabilmesinin  öngörüldüğünü yazan gazete, bu düzenlemeyle Kıbrıslı Türkler ile siyasi göçmenlerin ve iltica talebinde bulunanların dışarıda bırakıldığını kaydetti.

 

Gazete, yasa önerisinin kabul edilmesiyle yılda yaklaşık 40 milyon Euro tasarruf  öngörüldüğünü de yazdı.

 

DİSİ Basın Sözcüsü  konuyla ilgili açıklamasında, “Ekonomik krizin ağırlığı altında devletin nüfusun hassas kesimlerinden sosyal ödenek kesintisi yaptığı bir dönemde, gerek Kıbrıslı Türk hemşerilerimiz, gerekse üçüncü ülkelerden diğer vatandaşların Sosyal Sigortalara katkıda bulunmadan ya da vergi beyanında bulunmadan tıbbi hizmetlere bedava erişmesinin ve ödenek almasının akla sığmaz olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Fileleftheros gazetesi haberi, “Kıbrıslı Türkler ve Yabancı Uyruklular Hastane Dışına” başlığıyla verirken; Alithia “Kıbrıslı Türkler ve Yabancı Uyruklulara ‘Bedavaya’ Stop... DİSİ ve DİKO Kıbrıslı Türklere Bedava Tıbbi Tedaviye ve Yabancı Uyrukluların Dolgun Ödenekleri Konusunda Frene Basıyor” ifadeleri altında yayınladı.

 

Gündem KIBRISYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık