Ana Sayfa Yurt Kıbrıslı Türklerden imza kampanyası

Kıbrıslı Türklerden imza kampanyası

Britanya Parlamentosunda kurulu Karma Parlamenter Kıbrıs Grup başkanı Muhafazakar Parti milletvekili David Burrowes’un, Kıbrıslı Türkleri ve adayla ilgili sorunu dengeli şekilde yansıtmadığı ve meşru endişelerini gözardı ettiği için istifa etmesi için imza kampanya başlatıldı.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 20:12
Kıbrıslı Türklerden imza kampanyası

Britanya Kıbrıslı Türk Birliği adlı sivil toplum örgütü başlattığı kampanya ile ilgili bir basın bildirisi yayınlayarak, Enfield- Southgate milletvekili David Burrowes’un Kıbrıslı Türklerin görüşlerine karşı tek yanlı davrandığı iddia edilerek, istifasını istedi.


David Burrowes’un Kıbrıs konusunu parlamentoya dengeli şekilde yansıtmaktan çok uzak olduğuna inandıklarını kaydeden bildiride, milletvekilinin Kıbrıs’taki mevcut gerçekleri gözardı ederek, sahte ve yanlış demeçler verdipi, Karma Parlamenterler Kıbrıs Grubu (KPKG) başkanı olarak her iki Kıbrıslı toplumu temsil ettiğini iddia etmesine ragmen, açıkca sadece Kıbrıs Rum lobicilerinin görüşlerini kabul ettiği iddia edildi.Bildiride, Kıbrıslı Türklerin görüşlerini almak üzere tek bir kişinin bile KPKC’ye davet edilmemesinin manidar olduğu ifade edildi, şunlar yer aldı;“ Biz bu şahsın Kıbrıs konusunu parlamentoya dengeli şekilde yansırmaktan çok uzak olduğuna inanıyoruz. KPKC Başkanı olarak David Burrowes , diğer milletvekillerinin de Kıbrıs Rum yanlısı bir tavır almaları için etkin bir pozisyona sahiptir. Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Türklerin endişelerini gözardı ederek , sözkonusu Grup Başkanlık müdafaasını imkansız kılmaktadır. Kendisi bizim görüşlerimizle ilgilenmediği için Avrupa Bakanı ve KPKG üyelerinden , Burrowes’un derhal istifasını talep etmeleri ve onun yerine çoktan beri dikkate alınmayan Kıbrıslı Türklerin görüşlerine de saygı duyan bir Başkanın seçilmesi için çağrıda bulunuyoruz.


Yıllar boyunca birçok Britanyalı parlamenter, Kıbrıs konusunda Kıbrıslı Türklerin görüşlerine karşı yek yanlı davranmışlardır. David Burrowes bu konuda çok iyi bir örnektir. Burrowes’un başkanlıktan istifası yönünde tüm birliklere çağrı yaparak, bizimle ortak hareket etmeye davet ediyoruz. Bu yönde birlik ve beraberliğimizi göstermek amacıyla hepimiz adına Avrupa Bakanı ve Milletvekili David Liddington olmak üzere, tüm KPKG üyelerine mektup yazmış bulunuyoruz. Yeni bir başkanın seçilmesi için 28 Kasım öğle vaktine kadar yapıcı ve kesin kararların alınmasını bekliyoruz..Eğer bu mektuba desteğinizi vermek istiyorsanız cetin077@aol.com e-mail adresine, isim, soy isminizi, ünvanınızı ve temsil ettiğiniz sivil toplum örgütünün ismini verebilirsiniz.”Sözkonusu mektubun altına sizin de isminizin kaydedilmesini arzu ederseniz, Çarşamba 28 Kasım 2012 öğle vaktine kadar bize bildirmeniz gerekiyor.


Şimdiye kadar bize isimlerini göndererek ve mektubun hazırlanışında destek veren tüm şahıslara ve örgütlere teşekkür ederiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık