Ana Sayfa Yurt Kıbrıslı Türklere hellim üretme izni verilecek

Kıbrıslı Türklere hellim üretme izni verilecek

Rum Tarım Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sofoklis Aletraris, Kıbrıslı Türklerin hellim peyniri üreterek Yunanca ismiyle “Hallumi” ya da Türkçe ismiyle “Hellim” adı altında ihraç etmelerine izin vereceklerini, bunun tek şartının Rum makamlardan izin almak olacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 17:41
Kıbrıslı Türklere hellim üretme izni verilecek

Aletraris, Haravgi gazetesine Güney Kıbrıs’ın hellim peynirinin AB’deki isim patentini almak için hazırladığı başvuru dosyasına ilişkin gelişmelere dair açıklamada bulundu.

 

Aletraris, AB’ye gönderilecek hellim patent başvurusu dosyasının hazırlıklarına devam edildiğini ve bakanlığı çerçevesinde kurulan danışma komitesine çeşitli çevrelerden itiraz başvurularının gelmekte olduğunu belirtti ve son olarak dosyada hellim peynirinin Türkçe adı olan “Hellim” isminin de yer alması yönünde başvuru yapıldığını açıkladı.

 

Başvuru sahibinin “Hellim” isminin de dosyada yer alması başvurusunda bulunduğunu belirten Aletraris, kendilerinin de hellim peynirinin Türkçe adının dosyada yer almasını desteklediklerini, böylece, şu anda hellim peyniri üretimi yapan Almanya, Lübnan ve Suriye’deki çeşitli fabrikaların, ürettikleri hellim peynirine Türkçe “Hellim” ismini vererek dahi piyasaya sürmelerinin engellenebileceğini vurguladı.

 

Aletraris, hellim peynirinin Türkçe ismiyle dosyada yer almasıyla Kıbrıslı Türkleri ve Kıbrıslı Rumları korumayı amaçladıklarını iddia ederek böylece “ ‘Hellim’ yada “Hallumi’ isimlerinin kullanılması iznini sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin verebileceğini” savundu.

 

“Kıbrıslı Türklerin hellim peyniri üreterek buna ister ‘Hellim’ isterlerse de ‘Hallumi’ ismini vermelerinin ve ihracat yapmalarının yasaklanmayacağını” iddia eden Aletraris, bunun için gerekli tek şeyin Güney Kıbrıs makamlarına başvurarak gerekli izinleri almaları olduğunu söyledi.

 

Aletraris, bakanlığı çerçevesinde kurulan komitenin kendisine rapor sunacağını ve nihayetinde dosyasının Rum resmi gazetesinde yayınlanarak bir aylık itiraz süresinin başlayacağını belirtirken, itirazlar sonrasında dosya AB Komisyonuna gönderilse dahi, henüz gidilmesi gereken yolun çok uzun olduğunu vurguladı.

 

Aletraris, Rum hükümetinin Komisyona gönderdiği ilk dosyanın Komisyon tarafından incelenmesinin 3 yıl aldığını hatırlattı.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık