Ana Sayfa Spor Kıbrıslı Türklerle Rum Futbol Federasyonu arasında temaslar başlayacağı iddia edildi

Kıbrıslı Türklerle Rum Futbol Federasyonu arasında temaslar başlayacağı iddia edildi

Kıbrıslı Türklerin, Rum Futbol Federasyonu (KOP) ile temaslarda bulunmaya başlayacağı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 10:17
Kıbrıslı Türklerle Rum Futbol Federasyonu arasında temaslar başlayacağı iddia edildi

Politis gazetesi “Kıbrıslı Türkler Yeninden Geliyor... Lefkoşa’da KOP ile Yeni Temaslar Çemberi Başlıyor... Jarome Champagne” başlıklarıyla verdiği haberinde, “Kıbrıslı Türkler;  uluslararası alanla herhangi bir temasları olmadan takımlarını, sadece kendi şampiyonalarında mücadele vermek zorunda bırakan ambargonun son bulması için, KOP ile yeni temasların başlamasını isteyerek, yeninden geliyorlar” diye yazdı.

 

Gazetenin güvenir kaynaklarına göre KOP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki, yeni temaslar bugünden itibaren Lefkoşa (Rum kesiminde) başlıyor.

 

Kıbrıs Türk (futbol) federasyonunun ne isteyeceğinin önceden bilindiğine işaret eden gazete, Kıbrıslı Türklerin, dış dünyayla temasa geçmeleri, yani KKTC içinde ve dışında uluslararası dostluk maçları yapmaları için izin verilmesini isteyeceğini savundu.

 

Bunun, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs egemenliğinin FIFA ve UEFA tarafından tek tanınan federasyonu olarak KOP’un varlığını kabul etmesinden başka bir şekilde olamayacağını iddia eden gazete, böyle bir şey olursa, KOP’un, eskinden, Kıbrıs Türk futboluna çeşitli şekillerde yardım edilebileceğine dair tezini dile getirdiğini aktardı.

 

2008 yılı sonunda Kıbrıs Türk futbolunun KOP’a girmesi için büyük çaba gösterildiği ve bu amaçla FIFA ve UEFA çatısı altında Zürih’te görüşmenin yapıldığını anımsatan gazete, ancak birkaç gün sonra, Kıbrıslı Türkler KOP’u tanımamaları yönünde siyasi liderliklerinden direktifler aldığında, her şeyin başarısızlığa uğradığını savundu.

 

Gazete “Jarome Champagne” alt başlığı altında verdiği haberinde de geçtiğimiz Mayıs ayında, FIFA Başkanı Sepp Blatter’in eski çalışma arkadaşı Jarome Champagne’in, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun maaşlı olarak danışmanlığını üstlendiğini yazmış olduğunu anımsatarak, Champagne’in, o zamandan beri FIFA’daki tanıdıkları yoluyla Kıbrıslı Türklere KOP’un rızası olmadan uluslararası dostluk maçları yapmasına izin verilmesi için çalıştığını savundu.

 

Çabalarının başarısızlığa uğradığının görüldüğünü ve şimdi, belki de kendi teşvikiyle, KOP ile yeni temasların başlamakta olduğunu ileri süren gazete, KOP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki yeni görüşmeler konusunda Lefkoşa (Rum kesimindeki) birçok elçiliğin bilgisinin olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiğini iddia etti.

 

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

MESUT ÖZİL SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık