Ana Sayfa Ekonomi Kıbrıs'ta çapraz müzakere dönemi başlıyor

Kıbrıs'ta çapraz müzakere dönemi başlıyor

Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay, müzakerecilerin eş zamanlı Atina-Ankara ziyaretlerini 27 Şubat'ta yapacağını belirterek, bu ziyaretlerin tarihi olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2014 Çarşamba 12:56
Kıbrıs'ta çapraz müzakere dönemi başlıyor

Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay, Kıbrıslı Türklerin, garantör devlet olan Yunanistan, Kıbrıslı Rumların da Türkiye ile doğrudan diyalog başlatması açısından ziyaretlerin öneminin altını çizdi.

Kudret Özersay, müzakerenin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında yapılacağını vurgulayarak, yeni ortaklığın Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında olacağına işaret etti.

'Ziyaretler 27 Şubat'ta gerçekleşecek'

Atina ve Ankara ziyaretlerinin 27 Şubat'ta gerçekleşeceğini söyleyen Özersay, 'Ziyaret, kuşkusuz tarihi bir ziyaret olacak. Yani büyük ihtimalle 26 Şubat'ta Atina ve Ankara'ya ulaşılacak. 27 Şubat'ta aynı düzeyde olan Yunan ve Türk dışişleri bakanlıkları yetkilisiyle çapraz görüşeceğiz. Muhtemelen görüşmeler aynı sürelerde olacak, eşitlik sağlanacak ve ertesi gün de Kıbrıs'a geri dönülecek' diye konuştu. 

'Metin üzerinde uzlaşıldıktan sonra referanduma gidilecek'

Üzerinde uzlaşmaya varılan metnin referanduma götürüleceğini ifade eden Özersay, 'Öncelikle metin üzerinde uzlaşılması gerekir. Öncelikli hedefimiz, al-ver yaparak bir sonuca ulaşılmasıdır. Referandum son aşamadır' ifadesini kullandı.

Muhabir: Murat Demirci

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık