Ana Sayfa Yurt Kimin hatası varsa gereğini yaparız

Kimin hatası varsa gereğini yaparız

Başbakan Yardımcısı Atalay, Lice'deki gerginlikle ilgili, "Kimin orada hatası varsa gereğini yaparız. Hepimize düşen serinkanlı olmak, üzücü olayı aydınlatmak ve failleri üzerinde gerekeni yapmaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 17:13
Kimin hatası varsa gereğini yaparız

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV'ye telefonla bağlanarak Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan olayı ve çözüm sürecini değerlendirdi.

Lice'nin Kayacık Köyü'nde meydana gelen olaydan büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Atalay, çözüm sürecinin şu anda Türkiye'de yürütülen en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Atalay, Kayacık Köyü'nde yaşanan olayda bir kişinin hayatını kaybetiğini, yaralılar bulunduğunu ve bir askerin de kaçırıldığını dile getirirek, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da olay sonrası yaptığı açıklamaları önemli bulduğunu kaydetti. 

"Bu süreci yürüten kişileriz bizler, bunun siyasi muhatabı BDP'dir, Sayın Demirtaş ve arkadaşlarıdır" diyen Atalay, şöyle devam etti:

"Bizler burada çok dürüst, hiç tahrik etmeden, daima yatıştırıcı bir rol oynama durumundayız. Bu karakolların hepsiyle ilgili bizim bilgimiz var, bunlar daha önceden başlamış, çözüm sürecinden sonra başlayan proje değil hiçbirisi. Özellikle Kayacık Köyü ve sözü edilenler eski karakollar. Bir zamanlar karakolların güvensizliği, eksikliği tartışılıyordu, o süreçte karakollarımızı yenileme çalışması başlatıldı. Kayacık Köyü'nde zaten eskiden beri bir karakol var, şu anda yeni yapılan onun yerine yapılan bir karakoldur, oraya yeni bir karakol inşası yapılmıyor, eski karakolun binası yenilenmiş oluyor."

Siyasiler olayı iyice araştırmadan beyanatta bulunamaz

Siyasilerin açıklama yapmadan önce olayı iyi araştırması gerektiğini vurgulayan Atalay, "Olayı iyice araştırmadan, çevreden gelen değişik bilgilerle, taraflı bilgilerle beyanatta bulunamayız. Hükümet burada tutarlı davranışta bulunuyor. Mülkiye müfettişlerini, jandarma teftiş heyetleriyle biz olayın aslını öğrenmek istiyoruz. Bir provakasyon var mı, askerin oradaki tutumu nasıl, vatandaşın gerçekten taşlı saldırısı, molotofkokteyli saldırısı var mı öğrenmek istiyoruz. Biz, olayı gördükten sonra gereğini de yaparız. Kimin orada hatası varsa biz gereğini yaparız. Burada hepimize düşen serinkanlı olmak, üzücü olayı aydınlatmak ve failleri üzerinde gerekeni yapmaktır" diye konuştu.

Çözüm sürecini kararlılıkla yürütüyoruz

Akil İnsanlar Heyeti'nin raporlarını aldıklarını, 7 heyetin raporunu tek bir rapor haline getirmeye çalıştıklarını dile getiren Atalay, "30 Eylül'de büyük kongremizde ilan ettiğimiz 2023 vizyon kitapcığımız var, orada 63 maddede topladığımız demokratikleşme adımlarımız var, Akil İnsanlar Heyeti'nin raporları var, Meclis komisyonunun çalışmaları var. Biz, çözüm sürecini bütün kararlılığımızla yürütüyoruz, yürüteceğiz" diye konuştu.

Çözüm sürecinin, terör unsurlarının yurt dışına çıktıktan sonra siyaset kurumu bir araya gelmesi olduğunu kaydeden Atalay, "Biz, BDP ile sağlıklı iletişim içindeyiz. BDP'nin birkaç gündür dillendirdiği 'ikinci aşamaya geçildi, Hükümet birşey yapmıyor' gibi vatandaşı tahrik eden ifadelerini de ben çok yanlış buluyorum. Bunlar olgun ifadeler değil. Biz, tutarlı olmalıyız, bu süreç Türkiye için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık