Ana Sayfa Ekonomi Kimyasalların imhası

Kimyasalların imhası

BM ve KSYÖ Ortak Misyonu Koordinatörü Kaag, Suriye'deki kimyasal silahların imhasının gecikmesine ilişkin, "Suriye hükümeti orta vadeli hedeflere uymadı ama 30 Haziran hedefi gecikmeye rağmen başarılabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2014 Cuma 00:15
Kimyasalların imhası

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Ortak Misyonu Koordinatörü Sigrid Kaag, BMGK'ya verdiği brifingin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suriye hükümetinden, ülkedeki kimyasal maddelerin nakliyesi için daha fazla çaba göstermesini isteyen Kaag, "Suriye hükümeti, orta vadeli hedeflere uymadı ama 30 Haziran hedefi gecikmeye rağmen başarılabilir" dedi.

Süreçteki gecikmenin güvenlik koşulları gibi rasyonel nedenleri olduğunu kaydeden Kaag, "Suriye hükümetinden açık beklentilerimiz var ve bu beklentiler, çabalar artırılarak karşılanabilir" ifadesini kullandı.

Kaag, Suriye rejiminin kimyasal maddelerin sadece yüzde 4'ünü ülke dışına çıkardığının hatırlatılması üzerine, istatistiki konular ve detaylara ilişkin bilgi veremeyeceğini belirterek Suriye'nin KSYÖ'ye üye olduğunu ve bu silahların imhasının nihai sorumluluğunu taşıdığını vurguladı.

İnsani yardım taslağı

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise Esed rejimini anlaşmaya uymamakla suçlayarak, "Anlaşmanın gerçekleştiği ekim ayından bugüne kadar neredeyse hiçbir ilerleme sağlanamadı" dedi.

Esed rejiminin uluslararası yükümlülüklerini zamanında yerine getirmediğini belirten Power, "Esed hükümetinin ayak sürümeyi bırakarak kimyasallar için bir nakliye planı oluşturup buna bağlı kalması gerekiyor. Suriye üzerinde etkisi olan bütün üye ülkeler bu konuda rejime baskı yapmalı" diye konuştu.  

Power, gazetecilerin, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması beklenen insani yardım karar taslağını sormaları üzerine de "Suriye rejiminin insani yardımın bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu anlaması gerekir" dedi.

Muhabir: Mustafa Keleş

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık