Ana Sayfa Gündem Kış aylarında olunmasından dolayı gribe dikkat!

Kış aylarında olunmasından dolayı gribe dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar hastane kapılarını aşındırmaya başladı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 09:43
Kış aylarında olunmasından dolayı gribe dikkat!

Kış aylarında olunmasından dolayı birçok kişinin grip hastalığı şikâyeti ile hastaneye başvurduğu belirtildi.

 

Star Kıbrıs’a açıklamada bulunan Doktor Sibel Siber, bu yılda birçok kişinin grip hastalığına yakalandığını, durumu ağır olan çocuk ve yaşlıların yataklı tedavi gördüğünü ifade etti. Grip hastalığının en fazla çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar üzerinde etkili olduğunu kaydeden Siber, kış aylarında yaşlı ölümlerinde artış yaşandığını bunun sebebinin grip değil, gribin ikincil evresi olduğunu dile getirdi. Siber, yaşlıların, kemoterapi gören hastaların vücut dirençlerinin düşük olduğunu, bu nedenle grip virüsüne yakalanan bu hastaların ikincil evre olan akciğer enfeksiyonu, bronşit ve menenjit gibi tehlikeli hastalıklara yakalanabileceğini ifade etti.

 

YAŞLILAR VE ÇOCUKLARA DİKKAT EDİLMELİ

Soğuk havaların insan sağlığı üzerinde etkili olduğunu kaydeden Sibel Siber, kış mevsiminde sık rastlanılan nezle, grip gibi hastalıkların en fazla çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar üzerinde etkisini gösterdiğini söyledi. Nezle hastalığının hafif ilaçlarla atlatılabileceğini vurgulayan Siber, “Nezle çok hafif bir enfeksiyon hastalığıdır. Ağrı kesici, ateş düşürücü gibi hafif ilaçlarla hastalık atlatılır. Ancak grip hastalığı özellikle yaşlı insanların ölümüne neden olabilir” şeklinde konuştu.

 

BİR KİŞİ YÜZ KİŞİYE BULAŞTIRABİLİR

Grip hastalığının çok çabuk yayıldığını, bir kişinin yüz kişiye enfeksiyon bulaştırabileceğini ifade eden Siber, “Grip hastalığı, hapşırma, tokalaşma, öpüşme ile çok kolay karşıdaki insana bulaşabilir. Bu nedenle hastalığa yakalanan insanların çok dikkatli olması gerekir. Kişinin kendisi grip hastalığını kolay atlatabilir ancak bir bebeğe veya bir yaşlıya bulaştırdığı mikrop feci sonuçlara neden olabilir” dedi.

 

RİSK GRUBUNDAKİLER İÇİN TEHLİKELİ

Grip hastalığının ikincil evresi olduğunu açıklayan Siber, “Herkesin vücut direnci aynı değildir. Yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığı olanlar, kanser hastaları grip hastalığını atlatamayabilir. Bu insanlarda grip hastalığının diğer aşaması olan ikincil enfeksiyonlar oluşabilir. Risk grubunda olan bu hastalar, grip mikrobunu aldıkları zaman, zatürre, bronşit, menenjit gibi ağır hastalıklara yakalanabilir” şeklinde ifadeler kullandı.

 

ÇOCUKLAR GİBİ YETİŞKİNLERDE RUTİN AŞILAR YAPTIRMALI

Dünya Sağlık Örgütü’nün risk grubundakileri ikincil enfeksiyondan korumak için aşı uygulamasını rutine koyduğunu belirten Siber, dünya genelinde tıpkı çocuklar için aşı olduğu gibi erişkinler için de aşılar olduğunu kaydetti. 65 yaşın üzerindeki herkesin zatürre aşısı yaptırması gerektiğini ifade eden Siber, kış mevsimlerinde yaşlı ölümlerinin arttığına dikkati çekerek, akciğer enfeksiyonuna yakalanmamaları için aşının şart olduğunu vurguladı. Siber, KKTC’de sadece zatürre aşısı olduğunu ancak zona hastalığından koruyacak aşının bulunmadığını belirtti.

 

DÜNYA DA VAR BİZ DE YOK

Bir sinir ucu hastalığı olan Zona hastalığının belli bir yaştan sonra ortaya çıktığını, hastalığa suçiçeği virüsünün neden olduğunu kaydeden Siber, özellikle yaşlılarda kalıcı ağrılara ve ömür boyu süren bir işkenceye neden olduğunu dile getirdi. Siber sadece erişkin yaştakilerin değil her yaştan kesimin mevsimsel aşıları yaptırması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Suna Erden - Star Kıbrıs

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GÜNGÖRDÜ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık